Rodzaje szamb betonowych

Szamba betonowe dzielą się na szamba jednokomorowe, dwukomorowe i trzykomorowe. Wiele osób nie wie czym różnią się dane szamba. Myślą, że to będzie przydomowa oczyszczalnia.

Zbiornik jednokomorowy, bezodpływowy: wykorzystuje się go głównie wtedy, żeby szambiarka zabierała nasze ścieki, bez żadnych odprowadzeń.

Zbiornik dwukomorowy przelewowy: zbiornik taki posiada specjalną przegrodę w zbiorniku, oraz dwa kominki rewizyjne, które są do każdej komory. Wszystkie ścieki wpadają do pierwszej komory, gdzie zostaną ścieki grube, natomiast do drugiej komory przelewa się sama woda. Dodając odpowiednie bakterie woda taka może być rozniesiona w gruncie, dzieje się to za pomocą drenażu. Wtedy szambiarka przyjeżdża po odpady dwa, trzy razy w roku. Jeśli mamy odpowiednie bakterie to tak. Trzeba też pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest dobre na podmokłych terenach. Wtedy takie rozwiązanie będzie działało zupełnie odwrotnie. Woda nie będzie wtedy wychodzić ze zbiornika tylko wchodzić do niego, zbiorniki będzie wtedy cały czas pełny.

Zbiornik trzykomorowy przelewowy: ma identyczne działanie, jak zbiornik dwukomorowy posiada po prostu dodatkową barierę dla nieczystości (druga przegroda). Jeżeli do takiego zbiornika w środkowej komorze dołożymy napowietrznienie i zastosujemy odpowiednie bakterie, wtedy powstanie przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Oczywistą sprawą jest że ceny zbiorników różnią się w zależnośći od liczby komór. Dla porównania zbiornik 10m³ jednokomorowy kosztuje 2200zł, dwukomorowy 2400zł, trzykomorowy 2600zł.