Strona głównaBiznesCeny kominków 2022

Ceny kominków 2022

Kominek pełni w pomieszczeniu funkcję użytkową i dekoracyjną – umożliwia ogrzanie wnętrza (niekiedy kilku pomieszczeń, a nawet wody użytkowej) i podnosi jego walory estetyczne. Z tego powodu wiele osób decyduje się na budowę kominka w salonie. Koszty inwestycji mogą być różne
i w dużej mierze uzależnione są od rodzaju wkładu kominkowego i materiałów wykorzystywanych do wykonania obudowy. Czy kolejny rok przyniesie duże zmiany w branży kominkowej? Co już teraz można powiedzieć na temat ceny kominków 2022?

Jakie kominki będzie można kupić w 2022 roku?

Zanim przejdziemy do omówienia prognozowanych cen kominków w 2022 roku, powinniśmy kilka chwil poświęcić nowym przepisom unijnym, odnoszącym się do emisji spalin generowanych przez piece, kominki i inne urządzenia energetyczne. Przepisy, normy i obostrzenia wprowadzane są sukcesywnie od kilku lat, niemniej kolejna duża zmiana będzie miała miejsce właśnie w 2022 roku. Od 1 stycznia zacznie obowiązywać Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE, zwana potocznie Ekoprojektem, w której znalazły się ścisłe normy dotyczące granicznych wartości emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery. Oczywistym jest, że urządzenia grzewcze, które nie spełniają norm wskazanych w Ekoprojekcie, nie będą mogły być sprzedawane na terenie Unii Europejskiej.

Wymagania Ekoprojektu a ceny kominków 2022

Normy dla ogrzewaczy z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pellet (czyli dla zdecydowanej większości dostępnych na polskim rynku kominków) znane były od dłuższego czasu. Cała branża grzewcza od dawna przygotowywała się do wejścia wyśrubowanych wymagań środowiskowych. Znani i cenieni producenci kominków sprzedają w tej chwili wyłącznie takie urządzenia, które spełniają wymagania Ekoprojektu. Jeśli planujemy zakup kominka jeszcze teraz bądź na początku 2022 roku, powinniśmy wybrać produkt oznaczony specjalnym piktogramem, na którym widnieje potwierdzenie, że produkt spełnia kryteria Ekoprojektu. Czy fakt, że wkład kominkowy musiał przejść dodatkowe testy wpłynął jakoś na cenę kominka? Wydaje się, że nie. Ale nawet jeśli ceny poszły nieco w górę, to argumentem przemawiającym za zakupem kominka jest fakt, że urządzenia wysokiej klasy często objęte są programem dofinansowań do ceny zakupu kotła.

Od czego zależy cena kominka?

Koszty zakupu i montażu kominka zależą od rodzaju i specyfikacji technicznej urządzenia. Firmy, które zajmują się sprzedażą i budową kominków, rzadko zamieszczają na swoich stronach gotowe cenniki świadczonych usług. Każde zamówienie rozpatrywane jest indywidualnie, bo o ile ceny wkładów kominkowych są stałe, o tyle zakres prac wykonywanych w domu klienta bywa bardzo różny.

Jeśli chodzi o ceny kominków 2022, wydaje się, że mimo wzrostu cen materiałów budowalnych, koszt zakupu samego wkładu utrzyma się na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego. Obecnie kominki dostępne są w mocno zróżnicowanych cenach. Za wkład kominkowy bez płaszcza wodnego trzeba zapłacić od około 2,5 do nawet 13 tys. złotych. Wkłady z płaszczem wodnym mieszczą się w przedziale od 3 do 12 tys. złotych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments