Strona głównaBiznesCo to jest optymalizacja podatkowa?

Co to jest optymalizacja podatkowa?

Chociaż podatki musimy płacić wszyscy, to niektóre osoby prowadzące własną firmę mogą podjąć działania służące obniżeniu podatków i kosztów prowadzenia działalności. Na czym dokładnie polega optymalizacja podatkowa? 

Działania skutkujące zminimalizowaniem obciążeń podatkowych

Prowadzenie własnej firmy ma wiele zalet, ale wiąże się z koniecznością zaangażowania w sprawy księgowe, co nie wszystkim przedsiębiorcom przychodzi z łatwością. Na szczęście rozliczanie wpływów i wydatków, płacenie podatków i składek na ubezpieczenie, a nawet prowadzenie spraw pracowniczych można powierzyć wykwalifikowanym księgowym. Jeśli firmy nie stać na stworzenie osobnego stanowiska pracy dla księgowego, może skorzystać z pomocy zewnętrznego biura rachunkowego. Biuro rachunkowe zajmie się również optymalizacją podatkową.

Optymalizacja podatkowa to nic innego jak działania skutkujące zminimalizowaniem obciążeń podatkowych oraz zwiększeniem płynności finansowej firmy. Optymalizacja podatkowa jest całkowicie legalna, o ile nie dochodzi do naruszenia przepisów prawa. Optymalizacja podatkowa nie ma nic wspólnego z oszustwami podatkowymi. Prowadzone działania są legalne, choć rzeczywiście prowadzą do tego, że do fiskusa trafia mniej pieniędzy.  

Optymalizacja podatkowa tylko pod okiem specjalistów

Jeśli chcemy mieć pewność, że optymalizacja podatkowa zostanie przeprowadzona poprawnie i zgodnie z przepisami rodzimego kraju oraz zagranicznej jurysdykcji, musimy zatrudnić księgowych, którzy mają doświadczenie w tej materii i znają przepisy obowiązujące zarówno w Polsce, jak i w kraju, w którym planujemy otworzyć działalność i konto bankowe. Dlaczego tak usilnie wspomina się o działaniach prowadzonych zagranicą? Bo optymalizacja podatkowa bardzo często wiązana jest z rajami podatkowymi. W Polsce pojęcie raju podatkowego nie kojarzy się najlepiej, od razu przywodzi na myśl wielomilionowe oszustwa podatkowe. Ale to wcale nie jest tak. Czarny PR wynika z tego, że kraje obawiają się odpływu ze swojego terytorium licznych podmiotów gospodarczych, szukających lepszych warunków do prowadzenia działalności.

Jak obniżyć zobowiązania podatkowe?

Optymalizacja podatkowa obejmuje różnorodne działania, które prowadzą do obniżenia, a w niektórych przypadkach zniesienia zobowiązań podatkowych. Niższe podatki to wyższe zyski z działalności. Dlatego optymalizacja podatkowa jest opłacalna, oczywiście pod warunkiem, że zostaną dobrane odpowiednie metody obniżania podatków. Jedną z często stosowanych metod jest przeniesienie działalności gospodarczej za granicę. Może to być raj podatkowy (najczęściej niewielkie, egzotyczne kraje bądź terytoria zależne) albo kraj niebędący rajem podatkowym, ale oferujący korzystniejsze warunki podatkowe niż kraj rodzimy. Przenosząc działalność do innego kraju, mamy możliwość wykorzystywania rozwiązań prawnych oferowanych przez zagraniczne jurysdykcje.

Innym rozwiązaniem jest utworzenie biznesowej struktury międzynarodowej. Wówczas nie skupiamy się na jednym kraju, a działamy w oparciu o przepisy prawa podatkowego kilku krajów. A co jeśli nie chcemy przenosić działalności gospodarczej za granicę? W przepisach rodzimego prawa również znajdziemy rozwiązania, które w pewnym stopniu pozwolą obniżyć zobowiązania podatkowe.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments