Ogrzewanie domu jednorodzinnego coraz rzadziej odbywa się z wykorzystaniem tradycyjnej metody, jaką jest kocioł węglowy. W takim kotle można spalać nie tylko węgiel, ale także drewno i miał, mimo to popularność pieca węglowego z roku na rok maleje. Dziś stawiamy na metody ekologiczne, wydajne, a przy tym niewymagającego ciągłego nadzoru. Jedną z takich metod jest ogrzewanie pelletem.
Pellet, czyli paliwo powstałe z części roślinnych
Pellet zaliczamy do biomasy, a więc grupy paliw powstałych z wyselekcjonowanych części roślinnych. Do produkcji pelletu wykorzystuje się różne rodzaje roślin, z czego najpopularniejszym surowcem pozostaje drewno. Oczywiście drewno nie jest ścinane specjalnie po to, by wyprodukować z niego pellet. Biomasę wytwarza się jedynie z odpadów drzewnych, a więc zrębów i wiórów, czyli części roślinnych nagromadzonych podczas obróbki drewna ściętego w zupełnie innym celu. Takie podejście nie wzbudza protestów w środowisku ekologów.
Pellet wytwarza się również z roślin uprawianych przez rolników. Mimo że w przydomowych kotłowniach spalamy przede wszystkim pellet drzewny, to paliwo wyprodukowane z łupin słonecznika albo trawy zbóż również cieszy się dużym zainteresowaniem.
Spalanie pelletu a organizacja kotłowni
Ogrzewanie pelletem jest opłacalne z wielu powodów i nie chodzi tu jedynie o względy finansowe. Bardzo ważna jest wygoda użytkowania kotłów pelletowych, które, w przeciwieństwie do tradycyjnych kotłów węglowych, nie wymagają stałego nadzoru. Nowoczesny kocioł na biomasę może działać bezobsługowo przez długi czas, bo nawet około dwóch tygodni. Odpowiednio zaprogramowany piec, uruchamia się samoczynnie, sam pobiera opał z podajnika i sam reguluje spalanie do takiego poziomu, by w budynku utrzymała się wybrana temperatura. Oczywiście zapasy pelletu trzeba co jakiś czas uzupełniać, a także opróżniać popielnik. Ale dobry producent pelletu dostarcza pellet, który spala się długo i efektywnie, nie powodując problemów z podajnikiem i nie wytwarzając nadmiernych ilości popiołu.
Koniecznie należy też wspomnieć, że pellet jest paliwem czystym. Kotłownia, w której użytkuje się kocioł na biomasę, nie zanieczyszcza się tak intensywnie, jak pomieszczenie wyposażone w kocioł węglowy. Pellet drzewny nie pozostawia ciemnego osadu na powierzchniach, z którymi ma styczność. Nie wytwarza też przykrych zapachów. Dlatego kotłownia nie musi być usytuowana z dala od innych pomieszczeń budynku, nie musi być też szczelnie zamykana.
Koszty ogrzewania pelletem
Jednym z powodów, dla których warto ogrzewać dom pelletem, jest jego przystępna cena. Pellet drzewny można kupić w cenie porównywalnej z ceną ekogroszku. Oczywiście istotna jest jakość paliwa, bo im lepszy pellet, tym bardziej efektywne i bardziej ekonomiczne spalanie. Poza tym spalanie dobrej jakości biomasy nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Pellet drzewny to paliwo pochodzenia naturalnego, czyste i bezpieczne. W procesie spalania emisja dwutlenku węgla jest zerowa, zaś innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum.
Recent Comments