Strona głównaTechnologieDeklaracja celna import Anglia

Deklaracja celna import Anglia

1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, tym samym stając się dla Wspólnoty państwem trzecim. Chociaż jeszcze przez rok po tym terminie UK znajduje się w okresie przejściowym, brexit stworzył pewne komplikacje dla przedsiębiorców utrzymujących z brytyjskimi firmami stosunki handlowe. Obecnie, zamiast zakupów wewnętrzwspólnotowych, mamy do czynienia z importem i eksportem towarów.

Kontrola celna na granicy z Unią

Swobodny przepływ towarów przez granice zewnętrzne Unii Europejskiej nie jest możliwy. Wielka Brytania przez lata mogła swobodnie transportować towary do dowolnego państwa Wspólnoty, jak i przewozić je stamtąd na terytorium swojego kraju. Brexit wszystko zmienił i co naturalne – spowodował pewne zamieszanie. Od stycznia minęło już sporo czasu, sytuacja zdążyła się ustabilizować, ale musimy pamiętać, że nadal trwa okres przejściowy, co oznacza, że część procedur celnych ma uproszczony charakter. Niebawem, bo już 1 stycznia 2022 r., obowiązywała będzie pełna kontrola celna na granicy z Unią. Każdy, kto planuje przewozić tamtędy towary, musi zapoznać się z tematem deklaracja celna import Anglia. Formalności przybyło i z dużym prawdopodobieństwem jeszcze przybędzie, ale międzynarodowa wymiana handlowa wcale nie musi być kłopotliwa. Przewoźnicy mogą liczyć na wsparcie agencji celnych.

Transport towarów przez granicę z Unią

Prawodawstwo unijne przestało obowiązywać w Wielkiej Brytanii, dlatego transport towarów przez granicę z Unią wymaga wypełnienia deklaracji celnej. Należy jednak zaznaczyć, że deklaracja celna import Anglia nie jest potrzebna, jeśli mówimy o wymianie handlowej między Irlandią Północną a krajami Unii Europejskiej.

Deklaracja celna import Anglia

Jakie dokumenty musi posiadać kierowca, który transportuje towar z Unii do Wielkiej Brytanii? Przede wszystkim chodzi o licencję wspólnotową, dowód ubezpieczenia pojazdu i naczepy, świadectwo kwalifikacji zawodowej, prawo jazdy, paszport, numer EORI oraz numer rejestracji pojazdu z towarem (GMR). Oczywiście dodatkowo kierowca musi posiadać list przewozowy CMR, faktury towarowe i packing list. Od 1 lipca obowiązuje również brytyjski numer wjazdu, czyli tzw. prenotyfikacja, procedura odprawy czasowej i procedura TIR. Kolejne obowiązki dojdą w październiku. Formalności jest sporo, ale jeśli przewoźnik pracuje z dobrym agentem celnym, opóźnienia w dostawach, wynikające z braków lub nieprawidłowości w dokumentacji, nie powinny się zdarzać.

Deklaracja celna import Anglia

Kupując i przewożąc do Polski towar zakupiony w Anglii, realizujemy import towarów. Wówczas przewoźnik musi mieć przy sobie dokumenty osobiste i firmowe oraz dokumenty towarowe, zależne od procedury celnej. Konieczna jest prenotyfikacja, procedura TIR i szereg innych dokumentów wskazanych przed dedykowanego agenta celnego. Naprawdę warto zaufać agentom, ponieważ niedopełnienie formalności związanych z odprawą celną, może skutkować wielogodzinnymi opóźnieniami na granicach. Sytuację związaną z deklaracjami celnymi nadal powinniśmy traktować jako coś nowego. Pewna normalizacja powinna nastąpić po zakończeniu okresu przejściowego.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments