Strona głównaDom i OgródDrzwi pokojowe - jakie pełnią funkcje

Drzwi pokojowe – jakie pełnią funkcje

Wybór drzwi wewnętrznych nie powinien ograniczać się do tego, by spełniały nasze oczekiwania estetyczno-wzornicze. Drzwi pokojowe powinny też spełniać kilka innych funkcji, które w rezultacie przełożą się na nasz codzienny komfort. Liczyć się też powinny takie właściwości jak trwałość, wytrzymałość czy solidność. Pamiętajmy, że drzwi wewnętrzne to wydatek kosztowny, który jest jednym z ważniejszych elementów wystroju naszych domów czy mieszkań.

Jakie są najistotniejsze funkcje drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne to jeden z tych elementów wykończenia domu, który montowany jest niemal na samym końcu. Mamy więc w pewnym sensie nieco więcej czasu na ich wybór. Choć najistotniejszym argumentem, jaki decyduje o wyborze jest ten odnoszący się do estetyki drzwi, to jednak nie powinniśmy pomijać kilku innych niezwykle istotnych kwestii. Jakich? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na solidność bezpieczeństwo oraz izolację akustyczną drzwi pokojowych. Jeśli chodzi o solidność czy wytrzymałość omówmy tę kwestię ze sprzedawcą, który wyjaśni różnice pomiędzy tymi czy innymi drzwiami. Warto też porozmawiać o dźwiękochłonności. To niezwykle ważna kwestia, która wpływa na komfort mieszkańców. Tym bardziej jeśli drzwi mają trafić do mniejszych mieszkań, izolacja akustyczna na wysokim poziomie będzie niezwykle cenna.

Przyjrzyjmy się też opcjom, które będą dodatkowo doświetlać wnętrza. By wpuścić do wnętrz więcej światła, przemyślmy wybór skrzydeł częściowo lub całkowicie przeszklone.

Drzwi pokojowe jako izolacja akustyczna

Wspomniany już wyżej parametr dźwiękochłonności może być podniesiony dzięki zastosowaniu pewnych rozwiązań. W standardzie wnętrze drzwi płytowych, czyli np. z MDF-u lub twardszego HDF-u, wypełnione jest kartonem, któremu nadaje się kształt tzw. „plastra miodu”. Parametr odnoszący się do izolacji akustycznej nie jest wówczas zbyt wysoki. Jeśli w domu są dzieci, jeśli pokoje są blisko siebie i dźwięki mogą się przenikać nawet przy zamkniętych drzwiach, warto pomyśleć o podniesieniu tego parametru. W jaki sposób? Jeśli chodzi o drzwi płytowe to możemy zdecydować się na inną niż „plaster miodu” opcję wypełnienia skrzydła drzwiowego. Możemy zdecydować się na wypełnienie ich płytą wiórowo-otworową lub osiągającą jeszcze lepszą dźwiękochłonność płytę pełną.

W zależności od tego, jakie wybierzemy wypełnienie musimy liczyć się z różnymi kosztami. Przy ograniczonym budżecie możemy zdecydować się na zastosowanie drzwi o podwyższonej izolacyjności w wybranych pomieszczeniach. Wizualnie drzwi, nawet z zastosowaniem różnego wypełnienia, nie będą się od siebie niczym różnić.

Drzwi pokojowe to wyjątkowo istotny element wykończenie mieszkań i domów. Z jednej strony muszą składać się na spójną aranżację salonów, sypialni, pokojów dziecinnych czy kuchni. Wybór wydaje się więc tym istotniejszy, że różne pomieszczenia są różnie zaaranżowane. Drzwi muszą więc godzić ze sobą różne aranżacje i pozostać z nimi spójne. Walory estetyczne są więc wyjątkowo ważne, ale nie ograniczajmy się podczas wyboru tylko do nich.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments