Strona głównaDom i OgródGdzie warto zastosować schody opuszczane?

Gdzie warto zastosować schody opuszczane?

Pojęcie schody opuszczane słusznie kojarzone jest ze schodami strychowymi, czyli produktami, które po złożeniu kryją się za klapą umieszczoną w suficie. Gdzie warto zastosować takie schody i jak wybrać właściwy model?

Czym są schody strychowe?

Schody strychowe, jak sama nazwa wskazuje, to produkty przeznaczone do montażu w wyłazach strychowych, czyli przejściach pomiędzy przestrzenią użytkową a znajdującym się nad nią poddaszem nieużytkowym, zwanym po prostu strychem. W budynkach starszego typu strych pełnił funkcję magazynu na stare, nieużywane już rzeczy, które, z różnych względów, nie kwalifikowały się do wyrzucenia.

Domy jednorodzinne z poddaszem użytkowym

W obecnie budowanych domach jednorodzinnych zdecydowanie częściej spotykamy poddasza użytkowe zaadaptowane do celów mieszkalnych. Oznacza to, że w miejsce schodów opuszczanych montowane są zwykłe schody jedno- lub dwubiegowe bądź też inne, umożliwiające wygodne i bezpieczne przemieszczanie się w górę i w dół. Czy w takich domach w ogóle nie stosuje się schodów strychowych? Owszem, stosuje się, ale nie w celu zapewnienia dostępu do poddasza, a do stryszku znajdującego się powyżej sufitu wykonanego na poddaszu. Taki sufit najczęściej wykonany jest z umieszczonych na specjalnym stelażu płyt kartonowo-gipsowych. Wędrowanie po nich nie jest wskazane, mimo to przejście na górę jest konieczne, bo zwykle to tam znajduje się wyłaz dachowy i właśnie tam mamy możliwość podejrzenia, czy dach nie przecieka, a warstwa ocieplenia nie niszczeje.

Schody opuszczane i ich rodzaje

Schody opuszczane najczęściej wykonuje się z drewna. Są wąskie, niezbyt ciężkie, ale praktyczne. Dzielą się na trzy lub cztery moduły, które po złożeniu tworzą swego rodzaju harmonijkę. Górny moduł przytwierdzony jest do klapy, którą po zamknięciu chowamy w suficie. Złożone i ukryte schody strychowe w żaden sposób nie przeszkadzają w użytkowaniu pomieszczeń. Jeśli nie spojrzymy w górę, nie zorientujemy się, że takie przedmiot został w danym miejscu zamontowany, zwłaszcza jeśli klapę pomalowano na kolor biały.

Schody opuszczane to również metalowe schody nożycowe, ale produkty te cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem, aniżeli klasyczne schody strychowe. Co prawda zajmują zdecydowanie mniej miejsca, łatwo się je składa i rozkłada, ale pokonywanie wysokości, a zwłaszcza wynoszenie różnorodnych przedmiotów na strych, nie jest w tym przypadku szczególnie wygodne.

Jak wybrać odpowiednie schody opuszczane?

Przede wszystkim należy dobrze zmierzyć pomieszczenie, do którego będziemy je opuszczać. Istotna jest zarówno wysokość pomieszczenia, jak i wymiary ściany, przy której zostanie zamontowany wyłaz strychowy. Kolejną kwestią jest to, jak gruba klapa będzie nam potrzebna i jaką warstwę izolacji powinna posiadać. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na kolorystykę schodów i sposób korzystania z mechanizmu zamykającego wyłaz strychowy.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments