Schody z żelbetonu wykonuje się podczas budowy bądź poważnego remontu budynku mieszkalnego, a to dlatego, że muszą być trwale zespolone z konstrukcją budynku. Jeśli decyzja o budowie takich schodów nie została podjęta, nie pozostaje nic innego, jak poczekać na zakończenie brudnych prac wewnątrz budynku. Dopiero wówczas można zamówić i zamontować schody innego typu, np.
w całości wykonane z drewna. Ile kosztują schody drewniane?
Od czego zależy cena schodów drewnianych? Materiał i wykonanie
Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na ostateczną cenę schodów drewnianych. Na pewno istotny jest ich rozmiar, bo im więcej materiału potrzeba do wykonania schodów, tym ich koszt będzie wyższy. Na tej podstawie można wywnioskować, że stosunkowo tanim produktem będą wąskie schody młynarskie, natomiast na okazałe schody wachlarzowe trzeba przeznaczyć wyższą sumę.
Na cenę produktu wpływa również to, jak wiele czasu potrzeba na jego wykonanie. I tu znów możemy odnieść się do schodów młynarskich, które mają prostą budowę i niewiele elementów konstrukcyjnych. Natomiast wykonanie masywnych schodów wachlarzowych z solidną barierką i podstopnicami to zajęcie mocno czasochłonne. Trzeba wziąć pod uwagę, że każdy stopień ma nieco innych kształt i wymiar.
Ile kosztują schody drewniane? Gatunek drewna na schody
To, ile kosztują schody drewniane uzależnione jest również od gatunku drewna, jak i rodzaju użytych środków impregnujących i dekoracyjnych. Schody wykonuje się z różnych gatunków drewna. Ważne, by było to drewno twarde, czyli takie, które nie zmieni formy pod wpływem nacisku osoby wchodzącej po schodach. Drewno powinno też wykazywać się podwyższoną odpornością na drobne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli przypadkiem uderzymy w schody torbą z zakupami, albo na stopień spadnie nam książka lub inny niezbyt ciężki przedmiot, nie powinny powstać żadne widoczne uszkodzenia.
Schody drewniane mogą powstać z rodzimych gatunków drewna bądź z drewna egzotycznego. Oczywiście drewno rodzime jest tańsze, m.in. ze względu na znacznie niższe koszty transportu. Jeśli chodzi o drewno egzotyczne, dostępne w Polsce schody powstają z następujących gatunków: doussie, sapelli, cumaru, merbau, massaranduba, teak, iroko, meranti, ipe, wenge, jatoba, bangkirai i denya. Wśród rodzimych gatunków niekwestionowanym zwycięzcą jest dąb, ale sporym zainteresowaniem cieszą się również buk i jesion. Dobry sklep z schodami oferuje schody wykonane z różnych gatunków drewna, w tym również z drewna egzotycznego.
Schody gotowe a schody na indywidualne zamówienie
W odpowiedzi na pytanie ile kosztują schody drewniane, nie sposób pominąć kwestii projektu. Jeśli zgłaszamy się do stolarza z własnym pomysłem na schody i chcemy, by konstrukcja została wykonana na indywidualne zamówienie, z dużym prawdopodobieństwem zapłacimy znacznie więcej aniżeli w przypadku schodów gotowych. Czasem nie warto przepłacać, gdyż w tej chwili producenci schodów drewnianych dają wiele możliwości modyfikowania ich produktów i dostosowania do własnych wymagań.
Recent Comments