Strona głównaBiznesJak działa agencja celna?

Jak działa agencja celna?

Możliwość swobodnego przekraczania granic wewnętrznych Unii Europejskiej sprawiła, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, czym jest granica celna i cło. Obywatele Unii mogą przemieszczać się z państwa do państwa, nie podlegając przy tym żadnym granicznym kontrolom. Przewóz towarów również odbywa się bardzo płynnie. Tym, co mogłoby go spowolnić, jest odprawa celna. Obecnie, z uwagi na brexit i fakt, że Wielka Brytania stała się dla Unii państwem trzecim, temat cła powrócił, a w raz z nim pytania o to, jak działa agencja celna.

Czym jest agencja celna?

Niektórzy mylnie sądzą, że agencja celna jest tym samym co urząd celny. Rzeczywiście jedno i drugie ma wiele wspólnego z cłem, ale o ile urząd celny jest miejscem, w którym dokonuje się formalności przewidzianych przepisami celnymi, o tyle agencja celna jest pośrednikiem pomiędzy przedsiębiorcą a urzędem celnym. Agencja celna nie jest jednostką powołaną do istnienia przez państwo, a jej pracownicy nie są urzędnikami państwowymi. Ale rzeczywiście przynależy do tej samej gałęzi gospodarki, co urząd celny i dokonuje szeregu czynności związanych z przemieszczaniem towaru pomiędzy granicami państw na całym świecie.

Agencja celna a przepływ towarów w UE

To, że granice wewnętrzne Unii Europejskiej są otwarte, nie oznacza, że agencje celne w krajach Unii przestały istnieć. Mimo dążenia do ujednolicenia rynku wewnątrz Wspólnoty, każde państwo członkowskie może prowadzić wymianę handlową z dowolnym krajem spoza Unii Europejskiej. Z tym, że wszystkie kraje Unii stosują te same taryfy celne w odniesieniu do towarów przywożonych na ich terytorium z zagranicy. Agencja celna skutecznie pomaga przedsiębiorcom zaangażowanym we współpracę z państwem trzecim. Co więcej, wciąż pomocna jest podczas obrotu towarów z krajów Unii. Co prawda w przypadku handlu z unijnymi państwami, dzięki zawartej unii celnej, sprawa jest dosyć prosta, ale jednak wymaga wypełnienia stosowanych deklaracji, na czele z deklaracją IISTRASTAT.

Jak działa agencja celna?

W ostatnim czasie o tym, jak działa agencja celna, przekonało się wielu przedsiębiorców sprowadzających towary z Wielkiej Brytanii do państwa członkowskiego UE, jak i ci, którzy zarejestrowali działalność na Wyspach, ale trudnią się handlem międzynarodowym. Nagle okazało się, że liczni przedsiębiorcy nie radzą sobie z nowymi obowiązkami i pospiesznie wpisują w wyszukiwarkę frazę agencja celna Wielka Brytania w nadziei, że uzyskają skuteczną pomoc.

Nie ma obowiązku korzystania z agencji celnej (taki obowiązek wprowadziły m.in. Stany Zjednoczone). Mimo to wielu przedsiębiorców rzeczywiście korzysta z takiej pomocy. Ich zdaniem bezpieczniej i wygodniej jest oddać sprawy w ręce specjalistów, aniżeli samemu pilnować regulacji i troszczyć się o dopełnienie formalności. Współpraca z agencją celną to czysta korzyść dla przedsiębiorcy – oszczędność czasu i nerwów. Co konkretnie robi agencja celna? Przygotowuje dokumentację dotyczącą odpraw eksportowych i importowych, obsługuje deklaracje związane z podatkiem akcyzowym, weryfikuje druki znaków CE, czy też pomaga w wypełnianiu deklaracji INSTRASTAT.  

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments