Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, a więc grupy paliw powstałych z produktów (lub odpadów) pochodzących z produkcji rolnej i leśnej, a także niektórych dziedzin pokrewnych. Wśród odpadów wykorzystywanych do produkcji pelletu wymienia się łupiny słonecznika, słomę zbóż, trawę, a także odpady drzewne. To właśnie pellet drzewny cieszy się największą popularnością w przydomowych kotłowniach.
Produkcja pelletu drzewnego – pozyskiwanie surowca
Pellet drzewny, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z odpadów drzewnych, a więc zrębów i wiórów gromadzonych w trakcie obróbki drewna. Drzewa nie powinny być ścinane specjalnie z myślą o produkcji pelletu, ponieważ z założenia jest to opał ekologiczny. To prawda, że wycięte drzewa prędzej czy później odrosną i ich zasoby nie wyczerpią się tak, jak w przypadku złóż kopalnianych, niemniej w miarę możliwości należy ograniczać wycinkę drzew.
Surowiec do produkcji pelletu drzewnego zazwyczaj pozyskiwany jest na tartakach i w innych miejscach, gdzie dochodzi do obróbki drewna (zakłady stolarskie itd.). Powinien być odpowiednio zabezpieczony, tak by nie dostały się do niego żadne zanieczyszczenia w postaci piasku, opiłków metalu, czy odpadów drewnopodobnych. Im czystszy surowiec do produkcji pelletu, tym większe prawdopodobieństwo, że produkt końcowy będzie wyróżniał się wysoką jakością.
Produkcja pelletu drzewnego rozpoczyna się od pozyskania surowca. Niektórzy producenci pelletu zajmują się skupowaniem odpadów, inni dysponują własnym surowcem. Na pewno lepiej, jeśli pellet drzewny powstaje z surowca zgromadzonego na miejscu. Wówczas producent ma wpływ na jakość tego surowca – pilnuje, by wykorzystywano drewno zdrowe i wolne od zanieczyszczeń.
Jak przebiega produkcja pelletu? Prasowanie odpadów drzewnych
Zgromadzony surowiec musi być dokładnie rozdrobniony, co odbywa się z wykorzystaniem specjalnych maszyn. Do odpadów drzewnych nie dodaje się żadnych chemicznych substancji, dopuszcza się jedynie użycie wody, która ułatwia proces powstawania gładkiej masy. Odpady drzewne prasowane są pod wysokim ciśnieniem – w powstałym granulacie nie powinno być widać żadnych kawałków drewna. Granulki muszą mieć jednolitą barwę i równą powierzchnię.
Granulat o średnicy 6-8 mm powstaje w wyniku przeciskania zwartej masy przez matrycę z otworami. Następnie pellet musi ostygnąć i się wysuszyć. Dopiero w takiej postaci może trafić do foliowych worków.
Pakowanie pelletu do worków
Gotowy pellet pakowany jest do foliowych worków, w których zazwyczaj mieści się 15 kg opału. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ z workiem o takiej masie bez trudu poradzi sobie każda dorosła osoba, poza tym worki tej wielkości są bardzo poręczne, łatwe w transporcie i przechowywaniu.
Worki z pelletem pakowane są na palety i w takiej formie transportowane do składów opału. Oczywiście osoby prywatne również mogą kupić pellet prosto od producenta.
Recent Comments