Splątany łańcuszek to dość powszechny problem. Ale mimo tego, że przechowywane razem łańcuszki plączą się, wciąż nie wszyscy dbają o właściwie segregowanie biżuterii i przechowywanie jej w odpowiednich opakowaniach. Tymczasem niewłaściwa metoda przechowywania błyskotek to główna przyczyna problemów ze splątanymi łańcuszkami i bransoletkami.
Dlaczego łańcuszki się plączą?
Jeśli włożymy do jednego pudełka kilka rzemyków albo sznurków i energicznie tym opakowaniem potrząśniemy, być może ujrzymy w środku bałagan, ale sznurki i rzemyki raczej nie będą zbyt mocno splątane. Z łańcuszkami jest inaczej. Plączą się w błyskawicznym tempie i to nawet wtedy, gdy opakowanie przez cały czas leży w jednym miejscu. Dzieje się tak, ponieważ mają niejednolitą strukturę i zdolność zahaczania o różne przedmioty. Poza tym łańcuszki przechowywanie razem ulegają tarciu, co wywołuje wzajemne oddziaływanie i przyciąganie. Dodatkowo na powierzchni błyskotek powstają malutkie rysy, które dodatkowo potęgują plątanie.
Aby zapobiec takim sytuacjom i móc jak najdłużej cieszyć się biżuterią w świetnym stanie, nie należy przechowywać jej grupowo. Nie wrzucajmy kilku łańcuszków luzem do jednego pojemnika, bo się porysują i poplączą. Dodatkowo niektóre z nich mogą zmienić kolor. Poza tym zwróćmy uwagę, że splątane łańcuszki trudno jest rozplątać. W niektórych przypadkach próby rozdzielenia kilku łańcuszków kończą się uszkodzeniem jednego z nich. A wtedy pomoże już tylko jubiler.
Jak przechowywać złote łańcuszki, by się nie plątały?
Najlepiej każdą sztukę przechowywać osobno i to w opakowaniu, które skutecznie ochroni przed dostępem powietrza i wilgoci, a tym samym zapobiegnie czernieniu biżuterii. Drewniane pudełeczka raczej się nie sprawdzą – jeśli nie dysponujemy specjalnymi opakowaniami do przechowywania biżuterii, już lepiej postawmy na torebki strunowe. Biżuteria za złota nie powinna leżeć na wierzchu, chyba że użytkujemy ja każdego dnia i zdejmujemy codziennie po powrocie z pracy. Ale w takim przypadku nie zostawiajmy biżuterii w łazience.
Jeśli chodzi o przechowywanie łańcuszków i bransoletek, najlepiej sprawdzają się podłużne pudełeczka, w których możemy umieścić wyprostowaną biżuterię. Złote łańcuszki nie splączą się, jeśli ich fragmenty zostaną od siebie skutecznie odseparowane.
Biżuteria ze złota – jak ją rozplątać?
Mało prawdopodobne, byśmy musieli rozplątywać biżuterię, która jest przechowywana we właściwy sposób. Jeśli jednak zdarzy się taka sytuacja, co należy zrobić? Przede wszystkim uzbroimy się w cierpliwość. Rozplątanie łańcuszka wymaga skupienia i uwagi, nerwowe ruchy zdecydowanie nie są wskazane. Jeśli łańcuszków było w pudełku więcej, spróbujmy ustalić, który splątany jest w najmniejszym stopniu i pracę zacznijmy od niego. Czasem wskazane jest lekkie naoliwienie łańcuszków, ale wcześniej warto sprawdzić, czy dany olej nie ma w składzie substancji, które mogłyby zaszkodzić biżuterii.
Podczas rozplątywania biżuterii mogą przydać się długie paznokcie, dlatego zadanie to łatwiej wykonać kobietom. Czasem przydadzą się też igła lub szpilka, zwłaszcza gdy mówimy o wyjątkowo delikatnych złotych łańcuszkach.
Recent Comments