Złota biżuteria kosztuje więcej niż wyroby ze srebra czy stali szlachetniej, nie wspominając
o wyrobach wykonanych z metali nieszlachetnych. Z uwagi na to, że nie każdego stać na zakup złotych przedmiotów, sporym zainteresowaniem cieszą się ozdoby pozłacane. Dla osób postronnych rozpoznanie, czy noszone kolczyki i łańcuszki są złote, czy jedynie pozłacane, nie jest możliwe. Musiałyby wziąć biżuterię w rękę i dokładnie się jej przyjrzeć. Na co wówczas zwrócić uwagę? Jak sprawdzić czy pierścionek jest złoty?
Znak pobierczy mówiący o zawartości złota
Znak pobierczy, zwykle nazywany po prostu próbą złota, informuje o tym, jak wiele drogocennego kruszcu znajduje się w stopie, z którego wykonano przedmiot. Biżuteria z czystego złota byłaby zbyt krucha i podatna na odkształcenia, dlatego złote wyroby zawsze mają niewielkie domieszki innych metali. O tym, jak duża jest zawartość innych metali, informuje właśnie próba złota. Nawet jeśli zawartość ta jest spora, przedmiot nadal uznajemy za złoty. Każda biżuteria, na której znajduje się znak pobierczy, jest biżuterią złotą. Jeśli znaku nie ma, pochodzenie przedmiotu można podać w wątpliwość. Zatem jak sprawdzić czy pierścionek jest złoty? Przede wszystkim szukając wewnątrz obręczy znaku pobierczego. A co, jeśli go nie ma, ale nadal wydaje nam się, że biżuteria jest złota?
Jak sprawdzić czy pierścionek jest złoty?
Rozróżnienie prawdziwego złotego pierścionka od biżuterii sztucznej nie zawsze jest proste, zwłaszcza dla osoby niemającej większej wiedzy na temat stopów i właściwości metali szlachetnych. Ale nawet jubiler może mieć problem z oceną pierścionka jedynie na podstawie jego wyglądu. Konieczne może się okazać wykonanie dodatkowych testów. Zwykle już jeden wystarcza do tego, by salon jubilerski lub sklep z biżuterią poinformował nas, czy nasza biżuteria jest prawdziwa.
Co zrobić, jeśli do jubilera nie jest nam po drodze? Czy i jak można sprawdzić biżuterię w domowym zaciszu? Przede wszystkim należy dokładnie obejrzeć pierścionek, zwracając uwagę na jego kolorystykę. Jeśli kolor nie jest równomierny i mamy wrażenie, że w niektórych miejscach ściera się, odsłaniając jaśniejsze podłoże, prawdopodobnie mamy do czynienia z biżuterią pozłacaną. Nie muszą to być wyroby sztuczne, może to być pozłacana biżuteria srebrna, niemniej jeśli sprzedano nam ją jako złotą, zostaliśmy oszukani.
Zestawy testowe z kwasem azotowym
W sklepach z biżuterią można nabyć gotowe zestawy do testowania złotych wyrobów. Zestaw taki zawiera próbki kamienia, wody, kwasu azotowego i kataru. Test z użyciem kwasu azotowego rozpoczyna się od poskrobania złotej powierzchni w niepozornym miejscu. Następnie smarujemy miejsce kwasem azotowym i myjemy wodą. Jeśli nie ma reakcji, pierścionek jest złoty. Jeśli pojawi się kolor jasnozielony, biżuteria nie zawiera złota. Jeśli zielone zabarwienie jest bardzo delikatne, pierścionek prawdopodobnie jest pozłacany. Natomiast mleczny kolor informuje o tym, że pierścionek został wykonany ze srebra i pokryty cienką warstwą złota.
Recent Comments