Czy układanie paneli podłogowych jest trudne? Czy uda się to wykonać bez angażowania fachowej ekipy, redukując tym samym koszty całego przedsięwzięcia? Jest to na pewno możliwe. Pamiętać należy jednak, że do układania paneli trzeba się odpowiednio przygotować. Nie wystarczą dobre chęci. Konieczne jest pamiętanie o co najmniej kilku zasadach kładzenia paneli podłogowych, a także niezbędny będzie odpowiedni sprzęt, akcesoria i materiały montażowe. Montaż podłogi nie ogranicza się tylko do położenia paneli, trzeba będzie także zamontować listwy przypodłogowe oraz progowe. Zobaczmy, o czym jeszcze warto pamiętać.
Nie układaj paneli podłogowych od razu po ich zakupie
Niezwykle ważną rzeczą jest to, by zakupione panele podłogowe pozostawić w pomieszczeniu, w którym będą montowane nawet na parę dni. Dlaczego? Wynika to z tego, że wilgotność paneli, a wilgotność powietrza w pomieszczeniu mają różne wartości i koniecznie powinny się one wyrównać. Pamiętajmy o tym, by zdjąć z nich folię, ale pozostawić wiązania samych paneli. W innym wypadku mogą one wyschnąć z jednej strony i w konsekwencji się wypaczyć.
Poznaj kilka cennych wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przy układaniu paneli podłogowych
Otwierając listę wskazówek warto zacząć od tej dotyczącej samej powierzchni, na którą trafią panele. Musi być ona sucha i równa. A zanim położymy same panele na posadzce powinna znaleźć się specjalna folia, która będzie zabezpieczała podłogę przed przenikaniem wilgoci. Warto też zdecydować się na izolację akustyczną.
Kolejną wartą odnotowania kwestią jest sposób układania paneli podłogowych. Pamiętajmy o tym, że tego rodzaju panele są tzw. podłogą pływającą, co oznacza, że nie przykleja się jej ani do posadzki, ani do ścian. Zauważmy, że panel laminowany wykonany jest z drewnopochodnych materiałów zwiększa lub zmniejsza więc on swoją objętość pod wpływem temperatury.
Niezwykle istotny pierwszy rząd
Jeśli ściana, przy której układamy pierwszy panel jest prosta to ułożenie podłogi przyjdzie nam łatwiej. Jednak w przypadku, kiedy jest krzywa należy wówczas odpowiednio przyciąć panel. Skorzystajmy z drewnianego kloca o szerokości szczeliny. Wystarczy przyłożyć klocek do ściany i ołówkiem odrysować na panelu nierówność. Potem wycinamy zbędny fragment.
Pierwszy panel powinniśmy położyć w rogu pomieszczenia. Obie strony z wypustem należy usytuować przy ścianach, nie zapominają o pozostawieniu odpowiedniej dylatacji.
Jeśli już uda się nam położyć całą podłogę, pozostawmy ją na jedną dobę, by jeszcze lepiej zaaklimatyzowała się w pomieszczeniu. Po upływie tego czasu usuńmy klocki wciśnięte pomiędzy panelami a ścianą i możemy zabrać się za montaż listew przypodłogowych.
Nie czujesz się na siłach – skorzystaj z usług fachowców
Jeśli uważasz, że prace związane z położeniem paneli podłogowych nie są dla ciebie, nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z usług profesjonalnej ekipy. Zapytaj o taką usługę w salonie, w którym będziesz wybierać podłogę. Może się okazać, że w atrakcyjnej cenie uda się wynająć ekipę, która sprawnie wykona wszelkie prace związane z montażem podłogi.
Recent Comments