Strona głównaDom i OgródJak wybrać dobry basen do ogrodu?

Jak wybrać dobry basen do ogrodu?

W okresie letnim na prywatnych posesjach jak grzyby po deszczu wyrastają baseny ogrodowe. Nie ma w tym nic dziwnego, bo kiedy żar leje się z nieba, wiele osób marzy o relaksującej kąpieli w przydomowym basenie. Upał męczy ciało i umysł, a chłodna woda doskonale orzeźwia i relaksuje. Niestety baseny dmuchane, mimo że dostępne w atrakcyjnych cenach, nie są ani trwałe, ani szczególnie ładne, chyba że mowa o kolorowym brodzików dla najmłodszych dzieci. Co zatem wybrać, by basen w ogrodzie prezentował się efektownie i był rozwiązaniem na lata?

Baseny ogrodowe przenośne

Baseny dmuchane

Baseny przenośne to takie, które można rozłożyć w okresie letnim i złożyć, gdy temperatura spadnie poniżej określonego poziomu. Wyróżniamy kilka rodzajów takich basenów. Baseny dmuchane to najtańsze rozwiązanie, ale najmniej trwałe. Basen dmuchany łatwo można przekuć, a klejenie kolejnych łatek nie zawsze zdaje egzamin. Dbanie o czystość takiego basenu również bywa kłopotliwe, bo wszelkie zanieczyszczenia łatwo gromadzą się na łączeniach.

Baseny ogrodowe rozporowe

Kolejnym rozwiązaniem są baseny ogrodowe. Te zwykle również posiadają element dmuchany, ale tylko w górnej części, natomiast dół tworzy dość elastyczna ścianka z tworzywa sztucznego. Ścianka napina się i prostuje w trakcie wlewania wody do basenu. Basen nazywa się rozporowym, ponieważ pod naporem wody basen całkowicie się rozkłada. Baseny rozporowe są trwalsze od dmuchanych, choć wiele zależy tu od producenta i grubości ścianki.

Basen stelażowy do ogrodu

Baseny ogrodowe to również takie, które umieszcza się na stelażu. Basen stelażowy jest dość sztywny i trwały, ale jego rozkładanie, napełnianie i wymienianie wody, bywa kłopotliwe. Zaleca się, by basen złożyć po zakończeniu sezonu i przechować w bezpiecznym miejscu, co wymaga przygotowania miejsca w garażu lub komórce. Jeśli jednak takiego miejsca nie mamy, nie mamy też ochoty na składanie i rozkładanie basenu, a chcielibyśmy mieć w ogrodzie trwałą i efektowną konstrukcję na lata, możemy zdecydować się na basen stały.

Basen wkopywany w ogrodzie – jakie wybrać?

Baseny przenośne bywają kłopotliwe w użyciu, poza tym trudno wkomponować się w ogrodową aranżację. Dlatego, jeśli w ogrodzie jest dużo miejsca, a domownicy bardzo lubią relaks w basenie, warto pomyśleć o montażu niecki wkopywanej. Baseny prywatne wkopywane wykonuje się z tworzyw sztucznych, betonu, ale najlepszym rozwiązaniem są stalowe baseny prywatne.

Basen ze stali ma neutralny kolor, dzięki czemu świetnie komponuje się z otoczeniem. Jednocześnie, dzięki srebrzystej barwie i pięknemu połyskowi, wygląda bardzo nowocześnie i efektownie. Baseny ogrodowe stalowe są trwałe, odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych i chemii basenowej. Świetnie znoszą intensywne użytkowanie i nie są kłopotliwe w pielęgnacji, co sprawia że przez wiele lat pozostają w doskonałej kondycji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments