Technologia skanowania 3D wspiera działalność wielu przedsiębiorstw. Dzięki zaawansowanym urządzeniom metrologicznym możliwe jest szybkie i precyzyjne wymiarowanie najróżniejszych obiektów. Mogą to być części motoryzacyjne, elementy maszyn i urządzeń, znaleziska archeologiczne, eksponaty muzealne, wnętrza i bryły budynków, a nawet fragmenty ludzkiego ciała. Oferta skanerów do zastosowań profesjonalnych jest bardzo szeroka. Aby wybrać skaner 3D odpowiedni do potrzeb danego przedsiębiorstwa, należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów.
W jakim celu wykonuje się skanowanie 3D?
Oczywiście nie każda firma, która podczas realizacji rozmaitych projektów wykorzystuje technologię 3D, dysponuje własnym skanerem. Nierzadko jest tak, że przedsiębiorstwa korzystają z oferty firmy zewnętrznej, a usługa skanowania 3D realizowana jest na wypożyczonym sprzęcie. Jeśli jednak zapotrzebowanie na skanowanie 3D jest duże, a korzystanie z usług firm zewnętrznych staje się coraz mniej opłacalne, warto rozważyć zakup własnego skanera.
Przed zakupem koniecznie należy określić, do czego skaner będzie wykorzystywany, do czego mają posłużyć pozyskiwane skany. Dzięki technologii skanowania 3D możemy otrzymać wirtualny model 3D każdego obiektu. Jego geometria jest przechwytywana dzięki wiązce lasera bądź wiązce światła strukturalnego, a następnie odtwarzana cyfrowo w programie komputerowym. Utworzony model 3D można wykorzystać na wiele sposobów. Oczywiście im dokładniej odwzorowano wygląd obiektu rzeczywistego, tym zastosowań będzie więcej. Przykładowo bardzo dokładny model cyfrowy można wykorzystać do wykonania bądź odtworzenia dokumentacji technicznej, albo wyprodukowania idealnego zamiennika dla zużytej części (inżynieria odwrotna). Z kolei modele mniej precyzyjne mogą posłużyć np. do wykonania makiet do szkół i przedszkoli.
Jakie obiekty są skanowane?
Przymierzając się do zakupu skanera 3D dla swojej firmy, koniecznie musimy wskazać, jakiego rodzaju obiekty są i będą skanowane w przyszłości. Jeśli są to przedmioty bardzo małe, albo bardzo delikatne, czyli takie, do których nie sposób przyłożyć głowicy skanującej, konieczny jest zakup skanera bezdotykowego. Dzięki takim urządzeniom możliwa jest również bezdotykowa kontrola jakości, czyli proces, w trakcie którego wymiary produkowanych komponentów są natychmiastowo porównywane z wymiarami wzorcowymi.
Skanery bezdotykowe wykorzystujące wiązkę światła strukturalnego cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w procesie skanowania obiektów średniej wielkości oraz małych. Natomiast na rynku dostępne są również skanery dotykowe.
W jakich warunkach odbywa się skanowanie 3D?
Rozważając zakup skanera 3D, pod uwagę należy wziąć również warunki, w jakich realizowany będzie proces skanowania 3D. W niektórych firmach skaner wykorzystywany jest w jednej lokalizacji, w jednym pomieszczeniu. Natomiast inne firmy realizują skanowanie w różnych lokalizacjach, w tym również na otwartej przestrzeni. Wówczas konieczny jest zakup profesjonalnego skanera 3D, który poradzi sobie w trudnych warunkach zewnętrznych, np. w czasie występujących raz po raz zachmurzeń i przejaśnień.
Recent Comments