Strona głównaDom i OgródJak wybudować basen ogrodowy?

Jak wybudować basen ogrodowy?

W upalne dni basen w ogrodzie pozwala na zażywanie relaksujących kąpieli tak często, jak tylko mamy na to ochotę. Własny basen to sposób na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i spędzanie czasu w przyjemny sposób, do tego z dala od ludzkich spojrzeń. Najlepszym wyborem jest oczywiście duży basen stacjonarny – baseny dmuchane czy rozporowe to rozwiązanie dobre na chwilę. Jak wybudować solidny basen ogrodowy przed własnym domem?

Baseny prywatne a plany budowlane

Najlepiej, gdy budowa basenu planowana jest od samego początku, już na etapie powstawania projektu domu mieszkalnego. Wówczas możliwe jest dokładne zaplanowanie wszystkich szczegółów dotyczących inwestycji i takie przygotowanie budynku i jego otoczenia, by zaplecze basenowe od początku funkcjonowało bez zakłóceń. A co, jeśli decyzja o budowie basenu zostanie podjęta, gdy budynek już stoi? Wówczas ważne jest sprawdzenie, czy wykonanie pokaźnego wykopu w pobliżu budynku nie naruszy jego konstrukcji, ani nie zaburzy gospodarki gruntowo-wodnej na działkach sąsiednich. Jeśli nie ma takich obaw, można przystąpić do realizacji inwestycji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku, gdy powierzchnia basenu ma przekroczyć 50m2, konieczne jest wykonanie planu budowlanego. Przed mniejszymi nieckami nie stawia się takich wymagań.

Baseny przydomowe ze stali – wkopywanie niecki basenowej ze stali

Baseny wkopywane to takie, które umieszcza się w gruncie, ale nie zawsze na tę samą głębokość. Zdarza się, że basen umieszczony jest na tyle głęboko, iż jego górna część niemal zrównuje się z gruntem, ale znacznie częściej nieckę umieszcza się w taki sposób, by obok basenu, na pewnym podwyższeniu, dało się ułożyć solidną podłogę z płytek tarasowych albo innego materiału dekoracyjnego. Innym rozwiązaniem jest budowa stalowego basenu bezpośrednio obok budynku i wkomponowanie go w taras. Od lokalizacji i głębokości basenu stalowego uzależnione jest to, jak przebiega wkopywanie niecki basenowej.

Baseny przydomowe wykonuje się z batonu, wzmocnionych tworzyw sztucznych, albo ze stali. Obecnie stal nierdzewna uznawana jest za najlepsze rozwiązanie, co wynika m.in. z jej właściwości technicznych. Stal to materiał elastyczny, a więc umożliwiający wytwarzanie niecek o różnych kształtach. Na miejsce inwestycji trafia gotowa niecka, którą wystarczy umieścić w przygotowanym wcześniej wykopie. Budowa takie basenu jest zatem stosunkowo prosta i szybka, zwłaszcza gdy zatrudniamy do tego celu fachowców z doświadczeniem.

Stalowe baseny ogrodowe i ich montaż

Niecka stalowa wykonywana jest na podstawie projektu, którego szczegóły omawiane są na miejscu planowanej inwestycji. Firma, która oferuje stalowe baseny ogrodowe, może zaproponować najlepsze dla danej lokalizacji rozwiązania, a następnie dostosować je do oczekiwań klientów. Na tym etapie wybierany jest kształt i rozmiar niecki, ewentualne oświetlenie i dodatkowe atrakcje basenowe, a także rolety i inne dedykowane rozwiązania. Gdy wszystkie szczegóły zostaną omówione, można przystąpić do wykonania projektu. Na jego podstawie powstaje stalowa niecka gotowa do montażu w gruncie. Stalowe baseny ogrodowe montuje się zazwyczaj w przeciągu 2-3 dni. Po tym czasie klient może zażywać relaksujących kąpieli we własnym ogrodzie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments