Strona głównaDom i OgródJaki basen najłatwiej czyścić?

Jaki basen najłatwiej czyścić?

Rozważając budowę basenu w ogrodzie, musimy zdecydować o jego lokalizacji i wymiarach, wybrać rodzaj niecki i metodę uzdatniania wody. Możliwości jest wiele, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana i poprzedzona analizą zalet i wad każdego rozwiązania. Oczywiście istotne jest także, jaki mamy budżet na realizację inwestycji i czy możemy poświęcić więcej czasu na czyszczenie i pielęgnację niecki basenowej. Nie każdy basen czyści się bowiem równie łatwo.

Basen wkopywany do ogrodu

Basen przenośny, zwłaszcza basen stelażowy większych rozmiarów, daje latem wiele przyjemności. Mimo to w żadnym wypadku nie może równać się z komfortem, jaki daje basen wkopywany, czyli umieszczony w ogrodzie na stałe. Basen stacjonarny jest trwały, stabilny, bezpieczny, a przy tym stanowi ważny element aranżacji ogrodu. Ci, którzy naprawdę lubią spędzać czas we własnym ogrodzie, lubią pływać, dbają o formę fizyczną, a przy tym chętnie organizują spotkania towarzyskie na świeżym powietrzu, zdecydowanie powinni pomyśleć o budowie własnego basenu.

Jeżeli warunki gruntowe i lokalizacja działki sprzyjają wykonaniu wykopu pod nieckę basenową, nie pozostaje nic innego, jak przygotować projekt. Tym powinni zająć się fachowcy. Budowa basenu wymaga znajomości przepisów prawa budowlanego, a także wiedzy typowo technicznej. Zatrudnienie doświadczonych specjalistów jest konieczne, niezależnie od tego, na jaki basen zdecydują się inwestorzy.

Basen wkopywany ze stali, tworzywa sztucznego, czy betonu?

Basen ogrodowy stacjonarny można wykonać z różnych materiałów. Najtańszą opcją są tworzywa sztuczne, czyli niecki poliestrowe lub polipropylenowe. Taka niecka jest lekka i ma ciekawy kształt, ale trwałość basenu z tworzywa sztucznego nie może równać się z trwałością basenów stalowych. Stal nierdzewna nie odkształca się, nie traci koloru, nie matowieje. Wygląda perfekcyjnie nawet po wielu latach użytkowania. Niecki betonowe, zabezpieczone specjalną powłoką, także nieźle znoszą działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, ale ich czyszczenie, z uwagi na chropowatą powierzchnię i trudnodostępne zakamarki, jest znacznie trudniejsze.

Basen ogrodowy ze stali – czyszczenie

Niezależnie od tego, jakiego rodzaju basen stanie w ogrodzie, do obowiązków właścicieli należy bieżące uzdatnianie wody w basenie, wyławianie nieczystości, a w razie potrzeby – odkurzanie i czyszczenie dna basenowego i ścianek. Czyszczenie niektórych niecek może być problematyczne, ponieważ zabrudzenia silnie przywierają do chropowatych powierzchni, a czasem wręcz się w nie wgryzają. Do tego powierzchnię z tworzywa sztucznego łatwo zarysować i uszkodzić.

Zdecydowanie najłatwiejsza w utrzymaniu czystości jest niecka basenowa ze stali nierdzewnej. Ma gładką, lśniącą powierzchnię, do której zabrudzenia nie przywierają. Stalowa powierzchnia nie wymaga szorowania, a dno basenu od czasu do czasu wystarczy odkurzyć. Poza tym wodę w stalowej niecce łatwo utrzymać w czystości za sprawą dedykowanej chemii basenowej. Można stosować ją bez obaw o powstanie uszkodzeń. Niecki ze stali nierdzewnej doskonale znoszą działanie środków chemicznych przeznaczonych do uzdatniania wody.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments