Strona głównaDom i OgródJaki kamień pasuje do domowego kominka?

Jaki kamień pasuje do domowego kominka?

Pomieszczenie, w którym wybudowano kominek, nabiera nowego charakteru. Staje się miejscem przytulnym, zachęcającym do wypoczynku w jesienno-zimowe wieczory. Wieczór przy kominku to bardzo przyjemne doświadczenie, zwłaszcza jeśli do dyspozycji mamy jeszcze miękki kocyk, pyszną herbatę i dobrą książkę. Ale kominek pełni funkcję dekoracyjną także latem i wiosną, dlatego poza ilością i wielkością szyb, przez które zimą podziwiamy tańczące ogniki, musimy zwrócić uwagę na sposób wykonania obudowy. Obecnie dużą popularnością cieszą się obudowy z kamienia dekoracyjnego.

Obudowa kominka – kominki ciepłe i zimne

Obudowa kominkowa pełni funkcję estetyczną. Natomiast sercem nowoczesnego kominka jest wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem. Oczywiście jego wygląd nie jest w żaden sposób szpecący, ale mimo to urządzenie powinno być zasłonięte solidną obudową. Najlepiej taką, która wpisze się w stylistykę wnętrza, będzie trwała i łatwa w czyszczeniu. Nowoczesne kominki, podobnie jak wszystkie innowacyjne urządzenia, mają był łatwe w obsłudze, mają poprawiać funkcjonalność budynku. Dlatego nie zaleca się stosowania obudowy wymagającej skrupulatnego szorowania czy częstego odświeżania.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w niektórych przypadkach liczy się nie tylko wygląd obudowy, ale i to, w jaki sposób dany materiał reaguje na wysokie temperatury. Nowoczesne kominki można budować zarówno w technologii ciepłej, jak i zimnej. W pierwszym przypadku obudowa kominkowa ulega nagrzaniu i oddaje ciepło do pomieszczenia, natomiast w drugim przypadku obudowa pozostaje zimna. Dobry producent kominków wie, jakich materiałów użyć, by dany kominek jak najlepiej spełniał swoją funkcję. W przypadku zimnych kominków warto rozważyć obudowę z kamienia dekoracyjnego.

Kamień na obudowę kominkową

Obudowy kominkowe wykonuje się z różnych materiałów. Mogą to być betonowe bloczki, może to być cegła, a nawet kamień polny. Jeśli chodzi o tradycyjne kominki, te zazwyczaj mają dość sporą obudowę i często jest ona zupełnie gładka, jednobarwna. Natomiast nowoczesne kominki bardzo lubią się z kamieniem dekoracyjnym, który ma niejednolitą barwę i delikatny wzór. Do wykonania obudowy kominkowej można wykorzystać zarówno kamień pochodzenia naturalnego, czyli np. marmur lub granit, jak i płyty udające naturalne kamienie.

To, jaki kamień pasuje do domowego kominka, uzależnione jest od wielu czynników. Przede wszystkim pod uwagę należy wziąć stylistykę budynku. Inny kominek sprawdzi się w drewnianym górskim domu, a inny w luksusowej wilii w centrum miasta. Ważne są również kolory, bo do jasnego wnętrza, gdzie dominuje biel i szarości, nie będzie pasowała obudowa w intensywnym kolorze. Z kolei we wnętrzu nasyconym kolorami źle może wyglądać kominek w mdłym, beżowym kolorze.

Obecnie dużą popularnością cieszą się lekko połyskujące ciemne obudowy. Dobrze wyglądają w nowoczesnych wnętrzach, gdzie znaleźć można lakierowane meble i dużą ilość przeszklonych powierzchni.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments