Strona główna Technologie Jaki program CAM wybrać?

Jaki program CAM wybrać?

Wytwarzanie produktów z metalu i tworzyw sztucznych odbywa się z wykorzystaniem specjalistycznych maszyn, przystosowanych do obróbki tychże materiałów. Maszyny sterowane numerycznie w połączeniu z dobrej jakości programem CAM, mają ogromny wpływa na optymalizację procesu produkcji. Jaki program CAM wybrać, by rzeczywiście było to korzystne?

Wdrożenie i instalacja oprogramowania CAM

Zakup i wdrożenie nowego oprogramowania CAM to dla wielu firm duża inwestycja, ale inwestycja konieczna, jeśli firma chce mieć szanse w walce z konkurencją. Dzięki nowoczesnym programom CAM produkcja przemysłowa przyspiesza, a jednocześnie zmniejszają się jej koszty. Produktywność firmy jest w znacznym stopniu uzależniona od efektywności rozwiązania CAM. Programy do komputerowego wsparcia wytwarzania są różne, przeznaczone do różnych typów obróbki, różnych materiałów, do realizacji mniej lub bardziej złożonych projektów. Dlatego zakup, wdrożenie i instalacja dowolnego programu CAM nie powinna mieć miejsca. Przeciwnie – oprogramowanie CAM należy dobierać ściśle do potrzeb przedsiębiorstwa, jednocześnie biorąc pod uwagę możliwość rozwoju i poszerzenia produkcji o kolejnej wyroby.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że na rynku dostępne są zaawansowane, elastyczne programy CAM, które sprawdzą się w niemal każdej firmie produkcyjnej, bez względu na branżę, wielkość produkcji czy typ obróbki. Funkcjonalne oprogramowanie CAM do wielu zastosowań będzie dobrym wyborem, niezależnie od tego, co i dla kogo produkuje dane firma.

Jaki program CAM wybrać? Identyfikacja wymagań

Jeśli produkcja wysokiej jakości elementów stanowi filar działalności firmy, stawka związana z wyborem odpowiedniego oprogramowania CAM jest wysoka. Dlatego przed wyborem konkretnego systemu, należy poświęcić czas na sporządzenie specyfikacji wymagań firmy, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań względem procesu produkcji. Wybrany program musi mieć zdolność do odczytywania każdego pliku CAD i programowania produkcji części przedstawionej w projekcie. Najlepiej, jeśli towarzyszy temu wysoki poziom automatyzacji, a obsługa oprogramowania nie jest kłopotliwa. Dostawcy dobrej jakości systemu oczywiście zajmą się wdrożeniem go w firmie klienta i przeprowadzą szkolenie z obsługi, ale i bez tego intuicyjność narzędzia powinna być widoczna.

Pełne wykorzystanie możliwości maszyn CNC

Program CAM należy dobierać do potrzeb firmy, ale i możliwości maszyn CNC. Jeśli w firmie znajdują się nowoczesne obrabiarki, umożliwiające realizację wielu złożonych projektów w różnych typach obróbki, powinniśmy zainwestować w oprogramowanie o równie dużej funkcjonalności. Jaki program CAM wybrać, by spełnić te wymagania? Dobrym pomysłem będą systemy o budowie modułowej, odpowiednie zarówno do procesów frezowania, jak i toczenia, sprawnie działające na obrabiarkach różnego typu. Wraz z rozwojem parku maszynowego, taki system można rozszerzać o kolejne moduły, po raz kolejny wzbogacając jego funkcjonalność.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments