Strona główna Dom i Ogród Jaki wybrać podkład pod panele podłogowe?

Jaki wybrać podkład pod panele podłogowe?

Wybór paneli podłogowych to jedno, jednak należy jeszcze dobrać mnóstwo elementów, które pozwolą taką podłogę poprawnie położyć. Jednym z nich jest podkład pod panele. Jest to materiał, który układany jest bezpośrednio pod panelami. Pełni on wiele bardzo istotnych funkcji, które sprawiają, że użytkowanie podłogi jest przyjemniejsze.

Panele podłogowe – jaki wybrać podkład?

Jeśli chodzi o panele podłogowe to musimy też wybrać odpowiedni podkład. Inaczej jest z panelami ściennymi czy podłogą drewnianą, tu podkład nie jest wymagany.

Jeśli wybierzemy nawet najlepszą podłogę w postaci paneli, bez odpowiedniego podkładu może ona nie spełniać naszych oczekiwań. Co więcej, może ona ulec nawet zniszczeniu. Podkład pod panele zabezpiecza podłogę przed wilgocią i sprawia, że panele mogą swobodnie pracować. Pamiętajmy, że wilgoć oraz temperatura mogą skutkować zmianą pozycji paneli.

Jeśli chodzi o sam wybór, to nie ma uniwersalnego rozwiązania. Bardzo istotną kwestią jest to, na jakie podłoże będzie kładziona podłoga, równie istotny jest jej stan. W przypadku, kiedy podłoże jest nierówne musimy dobrać inny podkład, niż dla podłogi nowej i równej.

Nie możemy też pominąć tego, w jakim miejscu będzie użytkowany panel. Jeśli będzie to przedpokój, biuro lub przestrzeń w budynku użyteczności publicznej to zdecydowanie zaleca się użycie podkładu, który jest przygotowany pod duże obciążenia. W ten sposób unikniemy odkształcania się powierzchni panela. Jeszcze innego rodzaju podkład będziemy potrzebowali jeśli w domu jest ogrzewanie podłogowe. Największą wydajność ogrzewania zapewnimy wówczas jeśli wybierzemy podkład o najniższym oporze cieplnym.

Równie dobrze możemy też chcieć odizolować posadzkę od zimna, które może być generowane przez pomieszczenie poniżej (np. piwnicę). Wówczas należy szczególną uwagę zwrócić na parametry izolacyjne. W ten sposób uda się nam uszczelnić wnętrze domu przed „uciekaniem” ciepła i wpłynie na mniejsze rachunki za prąd.

Nie bez znaczenia pozostaje kwestia akustyki. Podkłady pod panele mogą wykazywać różne parametry pod tym kątem. Warto zwrócić na to uwagę, jeśli zależy nam na tym, by panele nie wydawały charakterystycznego i głośnego dźwięku, kiedy się po nich chodzi. Podkład wyciszający będzie więc idealny jeśli zależy nam na odpowiedniej izolacji akustycznej. Pamiętajmy, że wówczas zwiększamy także komfort mieszkańców, którzy mieszkają pod nami.

Oczywiste jest to, że najważniejszy jest wygląd i wytrzymałość samego panela podłogowego. Jednak jeśli podejdziemy lekceważąco do takich kwestii jak wybór odpowiedniego podkładu możemy być nie do końca zadowoleni z naszego wyboru, choć same panele nie będą niczemu winne. Pamiętajmy, że idealnie dobrany do podłoża podkład zabezpieczy panel przed uszkodzeniami, odpowiednio wyciszy wnętrze zwiększając nasz codzienny komfort. Jeśli nie wiemy, w jaki sposób dobrać podkład zawsze możemy zwrócić się o pomoc doradcy w salonie, który oferuje podłogi. Wówczas możemy być spokojni o doskonały wybór.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments