Strona główna Porady Jakie dokumenty występują w procedurze tranzytowej?

Jakie dokumenty występują w procedurze tranzytowej?

W tej chwili, aby przewieść towary pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, niezależnie od kierunku, należy przejść odprawę celną. Konieczne jest wcześniejsze przygotowanie stosowanych dokumentów, wysłanie zgłoszenia celnego drogą elektroniczną i opłacenie wszelkich należności. Oczywiście samo cło jest w większości przypadków zerowe, ale wystawienie niektórych druków i uzyskanie stosowanych zgód wiąże się z pewnymi opłatami. A jak to wygląda w przypadku tranzytu, czyli w sytuacji, gdy kupującymi od podmiotów brytyjskich nie są Francja, Belgia czy Holandia, a państwa położone dalej na wschód, w tym również Polska?

Co to jest tranzyt?

Tranzyt to jeden z podstawowych elementów działalności TSL (transport-logistyka-spedycja). O tranzycie mówimy w przypadku transportu międzynarodowego, w sytuacji gdy towar przewożony jest z jednego państwa do drugiego, ale przez terytorium trzeciego. Czasem są to terytoria kilku państw.

Jeśli chodzi o przewóz towarów przez terytoria państw unijnych, w sytuacji, gdy zarówno załadunek, jak i rozładunek odbywają się na terenie Unii, nie mówimy o transporcie międzynarodowym a handlu wewnątrzwspólnotowym. Procedury są wówczas niezwykle proste i jednolite dla całej Unii. Ale jeśli polska firma przewozi przez terytorium Francji czy Niemiec towar zakupiony w Wielkiej Brytanii, konieczne jest uruchomienie procedury tranzytu.

Procedura tranzytu – na czym to polega?

Chociaż procedury tranzytowe regulowane są różnego rodzaju umowami międzynarodowymi, to prawdą jest, że w różnych zakątkach świata procedura tranzytu może wyglądać inaczej. Z reguły państwa pobierają opłaty za przewóz towarów przez ich terytoria, choć wiele zależy od rodzaju tychże towarów oraz kraju ich pochodzenia.

W którym momencie pobierana jest opłata? Zazwyczaj należność można uiścić drogą elektroniczną i zrobić to nieco wcześniej, co zdecydowanie zmniejsza kolejki na granicach. Płacenie gotówką w czasie odprawy jest dziś rzadkością, choć pewnie zdarza się w państwach dalekiej Afryki czy innych mniej rozwiniętych zakątkach świata.

Procedura tranzytowa w Anglii – przewóz towarów przez granicę z Unią

Od czasu brexitu Wielka Brytania jest dla Unii Europejskiej państwem trzecim. Ale zawarła z Unią umowę, na mocy której towary produkowane w Wielkiej Brytanii mogą być transportowane do krajów Unii na przystępnych warunkach. W większości przypadków możemy mówić o cle zerowym i uproszczonych procedurach celnych. Uproszczona jest także procedura tranzytowa w Anglii. Mimo to warto, by w przygotowaniu dokumentacji niezbędnej podczas odprawy celnej pomogła agencja celna w Anglii. Mimo wielu ułatwień procedura tranzytu zewnętrznego jest nieco bardziej skomplikowana aniżeli tranzyt wewnętrzny, dlatego warto zaufać agentom celnym, którzy bezproblemowo przeprowadzą przez cały ten proces. Towary przewożone przez granicę zewnętrzną Unii Europejskiej zmieniają tam swój status celny, co powoduje, że nietrudno o pomyłkę. Współpraca z agencją celną zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia pomyłek, opóźnień na granicach i strat finansowych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments