Nie każde drzewo nadaje się na drewno do kominka. Co prawda w tradycyjnych piecach węglowych można spalać dowolne gatunki drewna, ale w przypadku kominków należy zachować większą ostrożność. Kominek nie jest urządzeniem skrywanym za zamkniętymi drzwiami kotłowni. Stoi w pokoju dziennym, gdzie pełni funkcję dekoracyjną. Dlatego nie można w nim spalać drewna, które kopci, strzela i wydziela nieprzyjemne zapachy. Zatem jakie drzewo do kominka będzie odpowiednie?
Jakie właściwości powinno posiadać drewno do kominka?
Drewno kominkowe powinno spalać się równo i długo. Nie chodzi o to, by spalało się gwałtownie, dając przy tym duży ogień, ale by osoby znajdujące się obok kominka mogły przez długi czas podziwiać tańczące ogniki. Równy, łagodny płomień jest przyjemny dla oka, urokliwy, a tym samym tworzy w pomieszczeniu wyjątkową, rodzinną atmosferę.
Drewno powinno spalać się długo, oddając do pomieszczenia dużą ilość ciepła. Nie każdy gatunek drewna jest w stanie spełnić ten warunek. Drewno kominkowe musi być wysokokaloryczne. Jakie drzewo do kominka spełnia ten warunek? Z pewnością drzewa twarde. Im twardsze drewno, tym wyższa kaloryczność i tym dłużej się pali. Twarde gatunki drzew, z uwagi na wysoką odporność a ścieranie, chętnie wykorzystywane są również do produkcji mebli i schodów.
Jakie drzewo do kominka? Liściaste czy iglaste?
Chociaż drewno iglaste bywa stosowane jako drewno opałowe, a z drewna sosnowego produkuje się popularny pellet drzewny, to do palenia w kominku rekomenduje się drewno liściaste. Dlaczego? Ponieważ drzewa iglaste zawierają dużo żywicy, a spalanie żywicy powoduje charakterystyczne trzaskanie i kopcenie. Istnieje ryzyko, że strzelające iskierki wypadną z kominka wprost na podłogę w salonie. Co prawda współczesne kominki rzadko wyposażone są w otwarte palenisko, ale nawet podczas otwierania drzwiczek kominkowych może zdarzyć się przykry wypadek z udziałem ognia. Poza tym kopcenie żywicy może doprowadzić do zabrudzenia szyby w kominku, co zdecydowanie nie podnosi estetyki urządzenia. Zatem jakie drzewo do kominka? Oczywiście liściaste, twarde, wysokokaloryczne. W niektórych przypadkach nie bez znaczenia jest również zapach drewna, dlatego sporym zainteresowaniem cieszą się drzewa owocowe.
Drzewo do kominka – przygotowanie
Jeśli nie chcemy, by nasz kominek sprawiał jakiekolwiek problemy, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie drewna opałowego. Takie drewno można kupić albo przygotować we własnym zakresie. Jak to zrobić? Przede wszystkim konieczne jest pocięcie drewna na mniejsze kawałki, takie, które bez trudu przejdą przez drzwiczki kominkowe i zmieszczą się do paleniska. Potrzebne będą kawałki różnych wielkości, przy czym tych największych, służących do podtrzymywania ognia, a nie do rozpalania w kominku, powinno być najwięcej.
Drewno do palenia w kominku musi być wolne od zabrudzeń, pleśni i niepokryte środkami chemicznymi. Gdy zostanie pocięte, należy je ułożyć w miejscu, w którym będzie mogło spokojnie schnąć. Najlepiej jeśli jest to miejsce przewiewne, ale zasłonięte dachem. Drewno musi być sezonowane przez co najmniej rok, a najlepiej jeszcze dłużej.
Recent Comments