Strona głównaDom i OgródJakie rynny wybrać do domu jednorodzinnego?

Jakie rynny wybrać do domu jednorodzinnego?

Zadaniem systemu rynnowego jest odprowadzenie wody z dachu jak najdalej od ścian budynku. Jeśli poszczególne elementy systemu nie zostaną zamontowane prawidłowo, a ich jakość nie będzie zadowalająca, istnieje spore ryzyko, że system rynnowy nie spełni dobrze swojej funkcji. Woda może nie trafiać do rynny, przelewać się, przeciekać na łączeniach albo trafiać wprost pod fundamenty. Jakie rynny wybrać, by powyższe problemy się nie zdarzały?

Podstawowe elementy systemu rynnowego

System rynnowy składa się z rynien, czyli przewodów o otwartym przekroju, które mocowane są wzdłuż krawędzi dachu w taki sposób, by woda z połaci dachowej spływała bezpośrednio do nich. Rynny montuje się z lekkim spadkiem w kierunku narożników budynku i rur spustowych. Na rynku dostępne są rynny w różnych kształtach, ale najpopularniejsze są rury okrągłe (półokrągłe). To z nich woda spływa do rur spustowych, które są kolejnym elementem systemu rynnowego.

Rury spustowe to pionowe odcinki przewodów o przekroju zamkniętym. Kształtem muszą być dopasowane do rynien. Rury spustowe odprowadzają wodę poza budynek. Na ich końcach montuje się wylewki. Natomiast elementami łączącymi rynny z rurami spustowymi są odpływy. Oprócz tego stosuje się różnorakie narożniki, obejmy, łączniki i haki. Większość elementów wykonana jest z tego samego materiału. Jaki to materiał? Jakie rynny będą najlepsze do domu jednorodzinnego?

Na co zawrócić uwagę, wybierając rynny do domu?

Na pewno istotna jest jakość wykonania poszczególnych elementów systemu rynnowego. Szczególną uwagę zwracamy na precyzję wykonania mniejszych elementów, które mogą zaważyć o tym, czy rynny da się prawidłowo połączyć i zamocować. Istotna jest również odporność na czynniki atmosferyczne. Producent powinien dać czasową gwarancję na rynny. Jeśli zaczną zmieniać kolor, pękać lub łuszczyć się w okresie obowiązywania gwarancji, możliwe będzie złożenie reklamacji i pozyskanie rekompensaty albo wymiana systemu na nowy.

Jakie rynny do domu? Tym, na co również powinniśmy zwrócić uwagę, jest kolorystyka systemu rynnowego. Zazwyczaj rynny dopasowuje się do koloru pokrycia dachowego. W tej chwili najmodniejsze są dachy grafitowe i brązowe, dlatego odnotowuje się wysokie zapotrzebowanie na rynny w tych kolorach. Łatwo dobrać pasujące do nich akcesoria dachowe.

Jakie rynny wybrać do domu? Rynny z PCV i blaszane

W większości Polskich domów można spotkać rynny wykonane z PCV. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka. Rynny z PCV są tanie, lekkie i dostępne w różnych kolorach, a przy tym nie sposób narzekać na ich właściwości. Produkowane dzisiaj rynny z PCV są znacznie trwalsze od ich starszych odpowiedników. Jeśli nie przydarzy się intensywne gradobicie, przetrwają w świetnym stanie wiele długich lat.

Jeśli chodzi o rynny blaszane, jest to rozwiązanie bardziej kosztowne, ale z pewnością trwalsze od najlepiej wykonanych rynien PCV. Rynny blaszane możemy podzielić na kilka rodzajów: rynny z blachy stalowej, rynny z blachy aluminiowej, rynny z blachy cynkowo-tytanowej i rynny z blachy miedzianej. Każdy rodzaj wymaga osobnego omówienia.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments