Strona głównaZdrowieJakie są pierwsze objawy ciąży?

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Pary starające się o potomstwo z niecierpliwością wypatrują pierwszych objawów ciąży. Najbardziej oczywistym objawem ciąży jest zanik miesiączkowania, ale niektóre kobiety obserwują u siebie szereg innych objawów jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki. Nie u każdej kobiety są one takie same, ale część z nich rzeczywiście występuje w większości przypadków. Zatem jakie są charakterystyczne pierwsze objawy ciąży?

Jak rozpoznać ciążę we wczesnym etapie?

Ciąża we wczesnym etapie nierzadko daje charakterystyczne objawy, ale nie wszyscy od razu skojarzą, że mają one związek ze zapłodnieniem. Jeśli kobieta nie planowała ciąży, nie spodziewa się jej, bardzo możliwe, że zbagatelizuje objawy, uzna, że jest po prostu przemęczona, albo złapała jakąś infekcję. Na pewno znacznie szybciej objawy ciąży zaobserwują te kobiety, które starają się o dziecko i bardzo uważnie obserwują swój organizm. Ale i tutaj zdarzają się pewne pułapki. Zawroty głowy czy pobolewanie w dolnej części podbrzusza mogą zwiastować ciążę, ale wcale nie muszą, dlatego do chwili, gdy nie zostanie wykonany test ciążowy, a następnie ciąży nie potwierdzi lekarz, nic nie jest przesądzone.

W którym momencie pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży mogą być zauważalne po kilkunastu dniach od zapłodnienia, czasem nieco wcześniej. Z całą pewnością ciąża nie daje objawów tuż po zapłodnieniu czy kilka dni po stosunku. Zazwyczaj objawy nasilają się na kilka dni przed terminem spodziewanej miesiączki. Wówczas kobiety zauważają, że organizm zachowuje się nieco inaczej, niż w poprzednich miesiącach, kiedy to przygotowywał się do plamienia miesiączkowego. Jeśli kobieta jest świadoma zmian zachodzących w organizmie podczas cyklu, dość szybko zauważy różnicę.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Wczesne objawy ciąży są wynikiem zmian hormonalnych toczących się w organizmie na skutek zapłodnienia. Niekiedy przychodnia, do której kobiety udają się w celu potwierdzenia ciąży, przeprowadza z pacjentką krótki wywiad, w którego trakcie pyta nie tylko o to, czy został wykonany test ciążowy, ale też o zmiany w samopoczuciu. Jednym często występujących pierwszych objawów ciąży jest bowiem senność i zmęczenie. Niekiedy kobiety skarżą się też na nudności, wymioty i zawroty głowy.

Wczesne objawy stanu odmiennego

Wśród często występujących pierwszych objawów ciąży wymienia się również bolesność i tkliwość piersi, wzmożone wydzielanie gęstego śluzu i zmiany apetytu. Zdarza się, że kobiety stają się rozdrażnione i płaczliwe, co bywa uciążliwe dla nich samych. Na szczęście wczesne objawy ciąży zwykle ustępują wraz z rozwojem płodu, a drugi trymestr ciąży większość kobiet wspomina całkiem dobrze. Kolejne uciążliwe objawy pojawiają się najczęściej dopiero w ostatnich miesiącach ciąży i należą do nich częstomocz, zgaga, bezsenność, obrzęki nóg, nierzadko również bóle kręgosłupa i zadyszka.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments