Strona głównaDom i OgródJakie są rodzaje pelletu i który wybrać?

Jakie są rodzaje pelletu i który wybrać?

Paliwa grzewcze można podzielić na stałe, płynne i gazowe. Jeśli chodzi o paliwa stałe, wyróżniamy wśród nich drewno opałowe, węgiel kamienny, węgiel typu ekogroszek, brykiet słomiany, a także pellet. Jeśli chodzi o pellet, jest to paliwo cenione na polskim rynku, choć na szeroką skalę wykorzystywane od stosunkowo niedawna. Pellet szybko jednak zdobył wielu zwolenników i dziś chętnie wykorzystywany jest zarówno w przydomowych kotłowniach, jak i w wielu zakładach przemysłowych, magazynach itd.

Z czego powstaje pellet?

Pellet jest paliwem zaliczanym do biomasy, a więc grupy paliw powstałych z części roślinnych. Skoro do produkcji pelletu wykorzystuje się rośliny, można powiedzieć, że jest to paliwo ekologiczne. Producenci pelletu nie korzystają ze złóż kopalnianych, nie wykorzystują substancji sztucznych, nie próbują w sposób niestandardowy poprawić jakości opału. Pellet to po prostu sprasowane pod wysokim ciśnieniem części roślin. Roślin, którymi każdego roku zajmują się rolnicy. Roślin, które wciąż da się siać/sadzić na nowo.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku pelletu drzewnego. Drzewa oczywiście można sadzić każdego roku, ale nie rosną tak szybko, jak produkty rolne. Mimo wszystko ekolodzy nie krytykują sposobu, w jaki powstaje pellet drzewny, bowiem do jego produkcji wykorzystuje się odpady drzewne, a więc zręby i wióry nagromadzone w procesie obróbki drzewnej. Oznacza to, że producent pelletu drzewnego korzysta z odpadów przez wielu uznawanych za bezużyteczne. Oznacza to również, że żadne z drzew nie jest ścinane tylko po to, by wyprodukować z niego pellet. Drzewa ścinane są z innego powodu, natomiast odpady drzewne to produkt uboczny pozyskiwany przy okazji obróbki kłody drewna.

Dobry pellet – jak go uzyskać?

Do produkcji pelletu powinno się wykorzystywać jedynie starannie wyselekcjonowane odpady roślinne. Rośliny powinny być zdrowe i niezanieczyszczone. O czystość surowca należy troszczyć się także w procesie produkcji. Do masy powstałej ze sprasowanych części roślinnych nie należy dodawać żadnych sztucznych substancji, lepiszczy, materiałów udających naturalne itd.

Pellet produkuje się z różnych roślin, ale w Polsce największym zainteresowaniem cieszy się pellet drzewny. Najlepiej jeśli jego produkcją zajmuje się firma, która jednocześnie prowadzi tartak. Wówczas ma nieograniczony dostęp do niezbędnego surowca. Jeśli jednak z pewnych względów chcielibyśmy nabić inne paliwo, jakie oferuje hurtownia pelletu, również mamy taką możliwość.

Pellet drzewny i inne rodzaje biomasy

Obok pelletu drzewnego wyróżniamy m.in. pellet słonecznikowy, powstały z łupin słonecznika oraz pellet słomiany, pozyskiwany ze słomy zbóż. Poszczególne rodzaje pelletu różnią się nie tylko kolorem (pellet słonecznikowy ma ciemną barwę, pellet słomiany żółtą), ale także kalorycznością, wilgotnością czy jakością spalania. W testach najlepiej wypada pellet drzewny, ale inne rodzaje biopaliwa także mają wielu zwolenników, zwłaszcza jeśli pellet nie służy do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, a wykorzystywany jest w celach przemysłowych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments