Strona głównaDom i OgródJakie schody są najtańsze?

Jakie schody są najtańsze?

W domach piętrowych oraz w budynkach z poddaszem użytkowym muszą znaleźć się schody. Jeśli na etapie budowy nie wykonano schodów żelbetonowych, konieczny jest zakup i montaż konstrukcji z drewna lub metalu. Jakie schody są najtańsze?

Od czego zależy cena schodów?

Jednym z czynników mających wpływ na koszt wykonania schodów jest ich konstrukcja. Im prostsze schody, im mniej trzeba się przy nich napracować, tym cena produktu będzie niższa. Najtańszymi będą zatem schody jednobiegowe i to takie, w których nie zastosowano podstopnic. Natomiast w sytuacji, gdy schody skręcają w różnych kierunkach, konieczne są liczne docinki, co zwiększa czasochłonność projektu. Najwięcej pracy wymagają schody wielobiegowe, głównie ze względu na to, że stopnie mają różne rozmiary i każdy z nich wymaga indywidualnego traktowania.

Cena schodów zależy również od rodzaju użytych materiałów. Inna będzie cena schodów posiadających metalową konstrukcję, a inna produktów w całości wykonanych z drewna. W przypadku schodów drewnianych wiele zależy również od gatunku drewna. Najtwardsze, najbardziej odporne gatunki sprzedawane są w dość wysokich cenach, zwłaszcza jeśli mowa o gatunkach egzotycznych. Jakie schody są najtańsze? Z pewnością te wykonane z drewna drzew powszechnie dostępnych w Polsce.

Mówiąc o materiałach użytych do wykonania schodów, nie sposób pominąć impregnatów, farb czy lakierów. Oczywiście najtańsze będą schody, które zamawiamy w stanie surowym, ale prędzej czy później i tak będziemy musieli zainwestować w odpowiednie farby. Dlatego bardziej opłacalną opcją jest zakup schodów pomalowanych, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie malowaliśmy tak dużych powierzchni i nie jesteśmy pewni, czy podołamy zadaniu.

Jakie schody są najtańsze? Kilka słów o schodach do samodzielnego montażu

Jeśli decydujemy się na wykonanie schodów drewnianych na zamówienie, musimy liczyć się z tym, że końcowa cena produktu będzie dosyć wysoka. Realizacja indywidualnych projektów zawsze jest bardziej kosztowna aniżeli zakup produktu seryjnego. Dlatego nie trudno domyśleć się, że najtańsze będą schody gotowe, przeznaczone do samodzielnego montażu. Schody takie noszą nazwę modułowych lub segmentowych – składają się z modułów, które w prosty sposób należy ze sobą połączyć. Mimo że schody modułowe możemy nazwać gotowcami, producenci takich rozwiązań dokładają wszelkich starań, by klient mógł dopasować produkt do własnych potrzeb. Oznacza to, że   klient wybiera dany model schodów, ale może zdecydować o kolorze konstrukcji, drewnie stopni czy kształcie balustrady.

Schody systemowe są opcją najtańszą również dlatego, że klient nie płaci za usługę montażu. Wszelkie prace może wykonać we własnym zakresie, korzystając z dołączonej do produktu instrukcji montażu. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy większość prac w budynku chcą wykonać samodzielnie, a przy tym mają smykałkę do prac remontowo-wykończeniowych.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments