Strona głównaBiznesKiedy warto wykorzystać skaner 3D w modelowaniu?

Kiedy warto wykorzystać skaner 3D w modelowaniu?

Modelowanie to metoda badania i poznawania różnorodnych zjawisk poprzez opracowywanie ich modeli. Modelowanie w swym podstawowym zakresie służy celom badawczym, informacyjnym. Umożliwia zebranie i przedstawienie w przystępnej formie np. informacji na temat ukształtowania i dotychczasowego zagospodarowania terenu. Ale modele powstałe na podstawie obiektów istniejących w rzeczywistości można wykorzystać także w celu wyprodukowania zamienników, udoskonalenia wersji produktu, czy zaplanowania prac budowlanych na danym terenie. Dziś, dzięki możliwościom, jakie oferuje technologia 3D, modelowanie jest znacznie szybsze i łatwiejsze.

Czym jest modelowanie 3D?

Modelowanie 3D to cyfrowe przedstawienie obiektu lub powierzchni w programie do modelowania 3D. Model można opracować od podstaw, ale zdecydowanie szybciej i łatwiej to zrobić, wykorzystując skany 3D obiektów rzeczywistych.

Skany, które służą do opracowania trójwymiarowego modelu, pozyskuje się w procesie skanowania 3D. Usługa skanowania 3D oferowana jest przez firmy dysponujące profesjonalnym sprzętem i realizujące różnorodne zadania z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń metrologicznych. Oczywiście dziś wiele przedsiębiorstw, zwłaszcza przedsiębiorstw produkcyjnych, dysponuje własnym skanerem, ale nie zawsze jest to sprzęt do zastosowań profesjonalnych. Czasem też firmy lub instytucji (np. Muzeum) nie stać zna zakup własnego urządzenia, bo projekty z wykorzystaniem technologii 3D nie są realizowane z dużą częstotliwością. Wówczas warto skorzystać z usługi skanowania 3D.

Modelowanie 3D po tym, gdy wymiary obiektu lub powierzchni zostały zebrane ze pomocą skanera 3D, jest łatwe i szybkie. Na pewno nie bez znaczenia jest tutaj sprawne i intuicyjne działanie programów komputerowych do modelowania 3D. Modelowanie ze skanerem 3D umożliwia utworzenie modelu dowolnego obiektu konstrukcyjnego, niezależnie od złożoności jego budowy. Powstały model dokładnie odzwierciedla geometrię obiektu.

Skaner 3D w modelowaniu – przykłady użycia

Skaner 3D umożliwia inwentaryzację budynku przeznaczonego do modernizacji. Skanując wnętrze budowli, uzyskujemy dokładne informacje na temat wymiarów i usytuowania elementów konstrukcyjnych, instalacji, otworów drzwiowych i okiennych, a także innych elementów stałych. Na tej podstawie możemy utworzyć trójwymiarowe modele poszczególnych pomieszczeń i precyzyjnie zaplanować prace, jakie mają być wykonane we wnętrzach.

Profesjonalny skaner 3D umożliwia również opracowanie modelu terenu. Załóżmy, że inwestor zastanawia się nad budową kolejnego budynku na zagospodarowanej działce. Dzięki modelowi 3D może dokładnie zaplanować budowę, uwzględniając usytuowanie innych budynków, ulic, ścieżek, drzew i innych elementów otoczenia. Co istotne, może również zobaczyć, w jaki sposób budynek wpasuje się w otoczenie i przyjrzeć inwestycji pod każdym kątem.

Kolejny przykład modelowania 3D dotyczy wykopalisk archeologicznych. Tworząc dokładny model znaleziska, umożliwiamy naukowcom prowadzenie badań, nawet jeśli ci nie są obecni w miejscu prowadzenia wykopalisk.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments