Strona głównaDom i OgródKlamki do drzwi – jak dobrać je w odpowiedni sposób?

Klamki do drzwi – jak dobrać je w odpowiedni sposób?

Wprawdzie istnieją drzwi wewnętrzne, które są pozbawione klamek, np. drzwi przesuwne lub harmonijkowe, to jednak w zdecydowanej przewadze w naszych domach montowane są drzwi z klamkami. Wydawałoby się, że to nic innego jak konieczny detal, to jednak wzornictwo klamek jest tak bogate, że warto przyjrzeć się bliżej temu niepozornemu przedmiotowi. Poza wyglądem liczy się tu także funkcjonalność.

Klamki do drzwi zewnętrznych – jakie wybrać?

Same drzwi zewnętrzne powinny posiadać odpowiedni certyfikat, który predestynuje je do tego, by zamontować je jako drzwi wejściowe. Często do takich drzwi klamki są w komplecie, ale niekoniecznie będą one spełniać nasze oczekiwania. Mogą być niewygodne, za małe w stosunku do masywnego skrzydła drzwiowego lub zwyczajnie mało estetyczne, niekorespondujące z wykończeniem wewnątrz domu.

W takim sytuacjach możemy dobrać odpowiednią klamkę we własnym zakresie. Wówczas zwróćmy uwagę na funkcjonalność takiej klamki. Przede wszystkim klamka do drzwi zewnętrznych powinna mieć ergonomiczny kształt, dobrze układający się w dłoni. Nie powinna nigdy utrudniać otwarcia drzwi. W Polsce w zasadzie standardem są klamki poziome, które umożliwiają otwarcie drzwi łokciem. Jest to o tyle istotne, że mając zajęte obie ręce możemy takie drzwi stosunkowo łatwo otworzyć.

Zewnętrzna klamka musi się też charakteryzować solidnością, ale także powinna zapewniać mieszkańcom bezpieczeństwo. Najlepiej by zastosowano w niej odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe. Absolutną koniecznością jest, by taka klamka była odporna na warunki atmosferyczne, w innym wypadku ulegnie np. korozji. Bardzo dobrze jeśli klamka ma zabezpieczenia chroniące zamek przed rozwierceniem.

Drzwi wewnętrzne – klamka korespondująca ze stylem

Niezależnie od tego czy dobieramy klamkę do drzwi zewnętrznych, czy wewnętrznych musi ona nawiązywać designem i stylistyką do charakteru samych drzwi. Tym bardziej jeśli są to drzwi stylowe, historyczne, rustykalne czy bogato zdobione. Tego rodzaju drzwi wręczy wymuszają wybór odpowiedniego okucia w postaci klamek. Obecna oferta jest tak szeroka, że bez problemu znajdziemy w katalogach różnych producentów odpowiednie modele. Nie zapominajmy też o takich kwestiach jak ta związana z tym, że drzwi stanowią spójną całość z innymi elementami domu, takim jak np. podłogi drewniane, panele, ściany, meble czy detale w postaci dekoracji. Klamki też składają się na cały aranżacyjny zespół.

Zwróćmy jeszcze uwagę na jedną kwestię. Na rynku dostępne są klamki z rozetką lub długim szyldem. To też wydaje się istotną rzeczą, którą musimy wziąć pod uwagę wybierając odpowiednie okucie drzwiowe. Różnice pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem wydają się nieduże, jednak w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się wyraźne. Warto więc tę kwestię dobrze przemyśleć i dokładnie przyjrzeć się zarówno klamkom z rozetkami, jak i długimi szyldami. Z powodzeniem znajdziemy idealny model, który wpisze się w aranżację naszego mieszkania lub domu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments