Strona głównaDom i OgródKominek jako ozdoba wnętrza

Kominek jako ozdoba wnętrza

Kominek jest urządzeniem grzewczym, co sugeruje, że podstawowym powodem użytkowania kominków jest potrzeba ogrzewania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym. Ale czy rzeczywiście kominki zdobyłyby tak dużą popularność, gdyby traktowano je na równi z tradycyjnymi kotłami? Odpowiedź jest oczywista. Tym, co wyróżnia kominek na tle innych urządzeń grzewczych, jest jego efektowny wygląd. Kominek jako ozdoba wnętrza zdecydowanie podnosi estetykę pomieszczenia i nadaje mu wyjątkowego charakteru.

Kominek pełni jednocześnie kilka funkcji

Kominki łączą w sobie kilka podstawowych funkcji. Służą do ogrzewania pomieszczeń, niekiedy jako podstawowe źródło ciepła, innym razem jako źródło dodatkowe, wspierające pracę tradycyjnego kotła grzewczego. Dodatkowe źródło ogrzewania przydaje się zwłaszcza w okresie występowania srogich mrozów, albo wówczas, gdy dom znacznie się wyziębił w czasie długiej nieobecności domowników. Poza tym kominek zapewnia bezpieczeństwo energetyczne na wypadek awarii centralnego ogrzewania. Nawet jeśli nie ogrzeje całego budynku, to zapewni domownikom na tyle komfortowe warunki, by nie musieli zakładać w domu kurtek i owijać się w koce.

Kolejną istotną funkcją kominka jest funkcja dekoracyjna. Nierzadko zdarza się tak, że urządzenie pojawia się w salonie wcale nie ze względu na jego wysoką sprawność i potrzebę dogrzewania pomieszczeń, a właśnie dlatego, że doskonale wygląda.

Kominek jako ozdoba wnętrza

Kominek ozdabia wnętrze zarówno wtedy, gdy stoi nieużywany w letnie dni, jak i wtedy, gdy ogień zza szyby kominkowej rozświetla pomieszczenia w długie zimowe wieczory. Wszystko dlatego, że producent kominków dba o estetyczny wygląd wkładu kominkowego. Niektóre wkłady są zupełnie proste, inne wyposażono w szyby o ciekawym kształcie, jeszcze inne wyróżniają się dzięki efektownym zdobieniom. Wybór wkładów kominkowych jest bardzo szeroki, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Kominek jak ozdoba wnętrza sprawdza się nie tylko ze względu na sam wkład, ale i obudowę. Obudowy wkładów kominkowych wykonuje się z różnych materiałów, począwszy od betonu, poprzez kamień polny i cegły, skończywszy na eleganckich płytach z marmuru lub granitu. Obudowa wkładu kominkowego powinna wpisywać się w stylistykę wnętrza. Rodzaj obudowy należy dobierać w zależności od tego, czy mówmy o kominku we wnętrzu rustykalnym, klasycznym, czy bardzo nowoczesnym.

Kominek jako ozdoba tworzy przyjemną, rodzinną atmosferę

Uruchomiony kominek pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Sprawia, że salon staje się przytulny, ciepły, stworzony do spędzania tam wolnego czasu. Kominek tworzy bardzo przyjemną atmosferę, działa kojąco na zmysły, zachęca do odpoczywania z książką i kubkiem gorącej herbaty w ręku. Sprawia, że cała rodzina bardzo przyjemnie spędza czas, grając w gry planszowe lub oglądając filmy familijne.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments