Kominki z otwartym paleniskiem straciły dawną popularność. Dziś serce kominka stanowi wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem, co zapewnia użytkownikom wygodę i bezpieczeństwo. Na rynku dostępne są wkłady kominkowe stalowe i żeliwne. Które rozwiązanie jest lepsze – kominek z szamotem czy żeliwny?
Dobór wkładu kominkowego
Wkład kominkowy należy dobierać tak samo, jak każde inne urządzenie grzewcze, czyli z uwzględnieniem jego mocy i sprawności. Niemniej ważna jest łatwość obsługi urządzenia, jego rozmiary i prezencja. O ile kocioł grzewczy, który montuje się w kotłowni, nie musi wyróżniać się niebanalnym designem, o tyle w przypadku stojącego w salonie kominka estetyka urządzenia jest niezwykle ważna. Wiele osób decyduje się na budowę kominka przede wszystkim ze względu na jego funkcję estetyczną, dekoracyjną i producenci wkładów kominkowych nie powinni o tym zapominać.
Dobrej jakości wkłady kominkowe
Atrakcyjny wygląd wkładu kominkowego powinien iść w parze z jego jakością. Dobrej jakości wkład kominkowy jest szczelny, co sprawia, że dym nie wydostaje się do pomieszczenia. Jest też trwały, dobrze znosi bardzo wysokie temperatury i intensywne użytkowanie. Wkład kominkowy powinien być też łatwy w czyszczeniu i dobrze znosić stosowanie środków przeznaczonych do grilla, piekarnika i kominka.
Kominek z szamotem czy żeliwny?
Powyższe warunki mogą spełnić zarówno kominki z szamotem, jak i żeliwne, choć niekoniecznie w takim samym zakresie. Dziś zdecydowanie rośnie popularność kominków stalowych, których wewnętrzne ścianki obkłada się szamotem. Mimo to wkłady żeliwne nadal mają wielu zwolenników.
Wkłady żeliwne pojawiły się na polskim rynku jako pierwsze. W tej chwili dostępne są zarówno wkłady produkowane w technologii monolitycznego odlewu, jak i wkłady składające się z kilku połączonych śrubami części. Niezależnie od tego, czy korpus został odlany w całości, czy też ścianki, dno paleniska, czopuch i plecy stanowią osobne odlewy, wkłady żeliwne dostępne są w stosunkowo niskich cenach. Wynika to z faktu, że metoda odlewowa jest zdecydowanie mniej wymagająca i mniej kosztowna aniżeli przygotowanie kominka ze stali. Niestety niskie ceny nie stanowią dostatecznej zachęty do tego, by kupować wkłady żeliwne. Są one bardzo ciężkie, przez co nie można ich zamontować w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach budynków, zwłaszcza gdy chodzi o budynki starszego typu. Szczelność również nie jest mocną stroną kominków żeliwnych. Łączenia elementów wypełnia się masą uszczelniającą, ale ta wypala się pod wpływem gorąca i wymaga uzupełnień, o czym nie każdy użytkownik kominka pamięta.
Wkłady stalowo-szamotowe pozbawione są wad w postaci stopniowo traconej szczelności. Poza tym utrzymują wyższą temperaturę paleniska dzięki szamotowi, dlatego mogą stanowić podstawowe źródło ciepła. Dzięki temu, oraz dzięki swojej konstrukcji, montowane są zarówno w nowo powstających budynkach, jak i modernizowanych obiektach z dawnych lat. Odpowiedź na pytanie kominek z szamotem czy żeliwny, nasuwa się tutaj sama. Zdecydowanie lepszym wyborem jest wkład stalowo-szamotowy.
Recent Comments