Strona głównaDom i OgródKominki nowoczesne – trendy

Kominki nowoczesne – trendy

Do niedawna kominek w domu jednorodzinnym traktowany był jako luksus, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dziś postrzeganie kominków uległo dużej zmianie. Niemal każdy, kto planuje budowę nowego domu, rozważa, czy warto umieścić w nim kominek. Nierzadko argumenty przemawiające za budową kominka przeważają i w salonie pojawia się dodatkowe źródło ciepła. Może to być kominek w stylu klasycznym, a nawet rustykalnym, ale największym zainteresowaniem cieszą się kominki nowoczesne.

Kominki nowoczesne, czyli jakie?

Branża kominkowa rozwija się prężnie od wielu lat. Na rynku nieustannie pojawiają się ulepszone urządzenia, wyróżniające się wyższą sprawnością, łatwością obsługi czy niebanalnym designem. Producenci wkładów kominkowych robią wszystko, by spełnić wymagania współczesnych użytkowników i by ich produkty dobrze wpisywały się w stylistykę modnych obecnie wnętrz. W taki sposób powstają kominki nowoczesne.

Nowoczesne urządzenia grzewcze wyposażone są w szereg rozwiązań, które ułatwiają użytkowanie kominków. Jednym z takich rozwiązań jest system czysta szyba, który pozwala na utrzymanie szyby kominkowej w dobrym stanie, niezależnie od intensywności użytkowania urządzenia. Systemy, w jakie wyposażono kominki nowoczesne, umożliwiają również szybsze rozpalanie ognia czy wygodne sterowanie temperaturą.

Wygląd nowoczesnego kominka

Mówiąc o wyglądzie kominka, należy skupić się zarówno na wkładzie kominkowym, jak i samej obudowie. Jeśli chodzi o wkład, nowoczesne kominki buduje się przede wszystkim z wykorzystaniem wkładów stalowo-szamotowych, które są lżejsze i skromniejsze w formie aniżeli wkłady żeliwne. We wkładach stalowych montuje się szyby o różnych kształtach, na uwagę zasługują również drzwiczki i sposób zamykania. Warto również dodać, że kominki nowoczesne wcale nie muszą być przeszklone wyłącznie z jednej strony. W ofercie producenta znajdują się urządzenia przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron (tzw. wkłady kominkowe trójstronne).

Kominki nowoczesne – obudowa

Obudowa wkładu kominkowego może przybierać różne formy. W przeszłości bardzo modne były niskie, ale okazałe obudowy z dużą ilością półeczek, na których można było ustawiać bibeloty. Dziś odchodzi się od takich rozwiązań. Obudowa powinna być prosta w formie, ale wykonana z wysokiej jakości materiałów. W nowoczesnych budynkach przeważają gładkie, pozbawione jakichkolwiek ozdobników obudowy grafitowe i marmurowe. Taka obudowa dobrze komponuje się z lakierowanymi meblami, dużą ilością przeszklonych powierzchni, gładkimi podłogami i schodami obłożonymi dekoracyjnym kamieniem.

Mówiąc o nowoczesnych kominkach i ich obudowach, musimy poświęcić nieco miejsca kolorystyce. Jeśli prześledzimy aktualne trendy, okaże się, że obudowę kominkowe zazwyczaj wykonywane są w neutralnych kolorach, takich jak czerń, biel, grafit, beże i szarości. Zdarzają się też mocniejsze brązy i kolor ceglasty.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments