Strona głównaBiznesKosze z betonu czy metalowe – co lepiej sprawdzi się w architekturze...

Kosze z betonu czy metalowe – co lepiej sprawdzi się w architekturze miejskiej?

Mała architektura miejska to szereg elementów, które na stałe wpisały się w miejski krajobraz. Nie chodzi tu oczywiście o budynki, a o mniejsze obiekty, które mają podnosić atrakcyjność miast, zachęcać mieszkańców do wychodzenia z domu, jak i ułatwiać utrzymanie porządku. Jednym z niezwykle przydatnych elementów małej architektury miejskiej są kosze na śmieci. Kosze miejskie wykonuje się z różnych materiałów, a najpopularniejsze z nich to beton i metal. Który z tych materiałów sprawdza się lepiej?

Uporządkowana przestrzeń miejska

Polskie miasta, zwłaszcza te starsze i znajdujące się na terenach przygranicznych, mają trudną historię. Skomplikowane dzieje wpłynęły na obecny wygląd miast – wiele z nich to przykład chaosu urbanizacyjnego. Ale nawet jeśli budynki nieszczególnie do siebie pasują, a układ komunikacyjny miasta pozostawia wiele do życzenia, wciąż istnieją pewne możliwości uporządkowania i uatrakcyjnienia przestrzeni. Z pomocą przychodzi tutaj mała architektura miejska.

Do małej architektury miejskiej zaliczamy m.in. altany, ławki miejskie i parkowe, tablice informacyjne, słupki i barierki, ale też kosze na śmieci i kosze na psie odchody. Staranne rozmieszczenia takich obiektów pomaga utrzymać porządek na ulicach, placach i skwerach, a także w parkach i ogrodach. Stan techniczny takich obiektów władze miasta powinny kontrolować, a usterki na bieżąco usuwać. Oczywiście ryzyko postania uszkodzeń jest mniejsze w przypadku produktów dobrej jakości. Dlatego zamiast inwestować w plastikowe kosze na śmieci, lepiej postawić na kosze betonowe lub metalowe. Natomiast w każdym przypadku należy pamiętać o regularnym opróżnianiu zawartości śmietników.

Dobrej jakości kosze miejskie

Obiekty małej architektury miejskiej z reguły montowane są w danym miejscu na stałe, dlatego jakość wykonania ma ogromne znaczenie. Nikt nie chce wymieniać wszystkich ławek, donic czy koszy po jednym sezonie. Dlatego władze miasta powinny postawić na produkty o wysokiej trwałości, odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, ale i akty wandalizmu. Materiałami zapewniającymi wysoką trwałość obiektów małej architektury miejskiej są beton oraz metale nieulegające korozji lub solidnie przed jej działaniem zabezpieczone.

Kosze uliczne betonowe a kosze z metalu

Jeśli chodzi o kosze z betonu, są one solidne i ciężkie, dlatego niestraszne im wichury, niestraszne uderzenie butelką lub innym przedmiotem o ostrych krawędziach. Taki koszt trudniej też wymontować i ukraść. Poza tym kosze betonowe łatwo dopasować do donic miejskich i ławek z drewnianym oparciem, ale osadzonych na betonowym podeście. Kosze z betonu są też na tyle uniwersalne, że dobrze wyglądają zarówno na starszych osiedlach, jak i w nowoczesnych centrach miast.

Solidne kosze metalowe również mają wielu zwolenników. Ich największą zaletą jest to, że mogą przyjmować niewielkie rozmiary, dlatego sprawdzą się wszędzie tam, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments