W przydomowych kotłowniach spala się przede wszystkim pellet drzewny, choć na rynku dostępne są także inne rodzaje tego paliwa, takie jak pellet słonecznikowy i pellet słomiany. Procesy wytwarzania poszczególnych rodzajów pelletu przebiegają podobnie, ale nie identycznie. Nieco inaczej powstaje pellet drzewny, inaczej pellet słonecznikowy. Procesy produkcyjne różnią się chociażby etapem selekcjonowania i gromadzenia surowca, a także tym, w jaki sposób surowiec jest rozdrabniany i prasowany. Maszyna do pelletu drzewnego musi działać z większą siłą, aniżeli urządzenia, które rozdrabniają delikatniejsze od drewna łuski słonecznika.
Jak powstaje pellet drzewny? Surowiec do produkcji pelletu
Powiedzieliśmy już, że w przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny. Powstaje on ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych, czyli wiórów i zrębów stanowiących materiał poprodukcyjny zakładów przetwórstwa drzewnego. Tartaki zajmują się obróbką drewna, przygotowują deski i bale, ale zwykle nie interesują się resztkami, które nagromadziły się przy okazji docinania i wyrównywania tychże desek. W przeszłości resztki te były zupełnie bezużyteczne. Dziś stanowią cenny surowiec do produkcji pelletu.
Producenci pelletu drzewnego skupują odpady drzewne z tartaków, firm zajmujących się budową domów z drewna czy wykonywaniem drewnianych mebli. Poza tym wiele tartaków zdecydowało się na uruchomienie własnej linii produkcyjnej pelletu. Takie paliwo cieszy się największym zainteresowaniem, bo zdaniem klientów istnieje większe prawdopodobieństwo, że powstało z czystych i odpowiednio wyselekcjonowanych odpadów. Na pewno łatwiej jest zadbać o jakość własnego surowca, aniżeli sprowadzać go z innych źródeł, gdzie nie mamy żadnego wpływu na to, jak jest gromadzony i przechowywany.
Maszyna do pelletu drzewnego
Szukając dobrego pelletu, warto prześledzić ofertę firm, które nie tylko dysponują własnym surowcem, ale i pokrótce opisują, jak przebiega proces produkcyjny w ich firmie. Niektórzy zamieszczają na stronie internetowej ogólne informacje na temat parku maszynowego, inni szczegółowo informują, jaka maszyna do pelletu odpowiada na rozdrabnianie odpadów drzewnych, jaka za suszenie i formowanie granulatu. Dobrej jakości pellet nie ma szansy powstać, jeśli któryś z etapów zostanie pominięty bądź niedostatecznie dopilnowany.
Maszyna do pelletu, czyli kilka słów o peleciarkach
Spośród maszyn wykorzystywanych do produkcji pelletu na szczególną uwagę zasługują peleciarki, czyli urządzenia służące do formowania granulatu. Peleciarki wykorzystywane są zarówno przez wiodących producentów ekologicznego paliwa, jak i osoby zajmujące się produkcją domową. W peleciarce materiał wejściowy zostaje wciśnięty w szereg przelotowych, jednakowych otworów. Dzięki temu powstaje cylindryczny pellet. Powinien być na tyle twardy i zwarty, by się nie kruszyć i nie pylić, co da się sprawdzić w momencie, gdy granulat ostygnie. Tak powstały pellet pakowany jest w foliowe worki, co odbywa się w wykorzystaniem innych maszyn do pelletu.
Recent Comments