Strona głównaZdrowieNa czym polega spirometria?

Na czym polega spirometria?

Spirometria to badanie doskonale znane palaczom, ponieważ to właśnie oni stanowią grupę pacjentów mocniej narażonych na występowanie schorzeń układu oddechowego. To oczywiście nie oznacza, że spirometrię wykonuje się wyłącznie osobom palącym papierosy. Badanie objętości płuc wykonuje się także podczas diagnozowania i leczenia choroby obturacyjnej płuc, astmy oskrzelowej i innych chorób objawiających się trudnościami w oddychaniu.

Co to jest spirometria?

Spirometria to bezbolesne, trwające kilka minut badanie czynnościowe płuc, pozwalające na ocenę pojemności i pracy tego narządu. Badanie to jest niezbędne do diagnozowania niektórych schorzeń układu oddechowego, ale także kontrolowania przebiegu leczenia chorób obturacyjnych, odpowiedzialnych ze zwężenie dróg oddechowych. Zwężone drogi oddechowe utrudniają oddychanie, co nie tylko powoduje znaczny dyskomfort, ale może prowadzić do kolejnych komplikacji zdrowotnych.

Spirometria to badanie zlecane przez specjalistów chorób płuc i wykonywane przy ich udziale – specjalista musi kontrolować, czy pacjent we właściwy sposób nabiera i wydmuchuje powietrze. Badanie nie jest długie, ani bolesne, nie wymaga też żadnych szczególnych przygotowań, ale zaleca się, by nie wykonywać go z biegu, a dopiero wtedy, gdy pacjent ustabilizuje oddech. Jak przebiega takie badanie? Pacjent musi w odpowiednim czasie nabierać powietrze i wydmuchiwać tak długo, aż specjalista poprosi o zaprzestanie. Jeśli pacjent nie będzie nabierał i wydmuchiwał powietrza we wskazanym czasie, wynik badania nie będzie miarodajny.

Badanie spirometryczne krok po kroku

Pacjent, który zgłasza się na badanie, musi podać swój wiek, wzrost, zwykle również wagę. To konieczne, gdyż nie dla każdej osoby obowiązują takie same normy. Parametry te wprowadza się do komputera, do którego podłączono spirometr. Pacjent siada w pobliżu bądź stoi (nie zawsze wygląda to tak samo), przyjmuje swobodną pozycję, a następnie bierze ust jednorazowy ustnik z tworzywa sztucznego. Jednocześnie na nosie umieszcza się klamrę, która ma zapobiegać oddychaniu w inny sposób niż przez usta.

Spirometria dynamiczna i statyczna

Ustnik jest połączy ze spirometrem za pomocą giętkiego przewodu, co sprawia, że pacjent może przybrać wygodną pozycję ciała bez potrzeby pochylania się w określonym kierunku. Badanie rozpoczyna się od kilku swobodnych oddechów, następnie pacjent nabiera jak najwięcej powietrza i wykonuje jak najmocniejszy i jak najdłuższy wydech (spirometria dynamiczna). Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. W przypadku spirometrii statycznej przebieg badania wygląda podobnie, z tą różnicą, że powietrze wydmuchuje się równie wolno i spokojnie, jak nabiera.

Jaka jest statystyczna pojemność płuc dorosłego człowieka?

Wiele zależy od wieku i masy ciała danej osoby. Duże znaczenie ma również aktywność fizyczna człowieka, ponieważ sportowcy mają zwykle nieco większą pojemność płuc. Natomiast zakłada się, że u palaczy pojemność płuc jest zwykle 20-30% mniejsza niż u osób niepalących. Uśredniając, pojemność płuc zdrowej osoby dorosłej wynosi zwykle 5-6 l powietrza.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments