Strona głównaBez kategoriiOdprawa celna – co to takiego?

Odprawa celna – co to takiego?

Odprawa celna to ważny element międzynarodowego przepływu towarów. Pojęcie odprawy celnej słusznie kojarzymy z importem i eksportem, a więc sytuacjami, gdy transakcje handlowe nie dotyczą wspólnego rynku europejskiego.

Import towarów a odprawa celna

Z importem towarów mamy do czynienia wówczas, gdy towary wwożone są na teren państwa członkowskiego Unii Europejskiej z kraju, który tym członkiem nie jest. O imporcie towarów możemy mówić zatem wówczas, gdy firma działająca na terenie Polski sprowadza towary z Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie zawsze tak było, ale odkąd Wielka Brytania opuściła Wspólnotę Europejską, traktowana jest jako państwo trzecie. Od 1 stycznia 2021 r. przywóz materiałów i wyrobów ze Zjednoczonego Królestwa traktowany jest jako import.

Jednym z najważniejszych obowiązków importera jest odprawienie towaru. Oznacza to konieczność przejścia przez procedury celne. Na importerze ciąży obowiązek uregulowania statusu celnego towarów przez dokonanie odprawy celnej importowej. Odprawa celna jest konieczna nawet wówczas, gdy mamy do czynienia z cłem zerowym.

Odprawa celna importowa

Przewoźnik, który chce przetransportować towar przez granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, musi się do tego należycie przygotować. W praktyce odprawa celna nie jest szczególnie skomplikowaną procedurą, jednak wymaga zarówno rejestracji we wskazanych systemach informatycznych, jak i przygotowania dokumentacji papierowej, którą będzie miał przy sobie kierowca. Wielu przedsiębiorców, chcąc uniknąć niepotrzebnego stresu i opóźnień na granicy, woli skorzystać z pomocy agenta celnego, który będzie pośrednikiem między przewoźnikiem a urzędem celnym. Agent celny świadczy usługi celne zarówno na rzecz podmiotów importujących, jak i eksportujących towary.

Jeśli chodzi o odprawę celną importową, proces ten polega na dopełnieniu formalności celnych, na które składa się m.in. dokonanie zgłoszenia celnego w formie elektronicznej do systemu AIS, przedstawienie towaru służbom celnym wraz ze wskazaniem specyfikacji towaru oraz miejsca jego pochodzenia oraz uregulowanie należności celno-podatkowych związanych z importem. Jeśli urzędnicy celni nie dopatrzą się żadnych nieprawidłowości, następuje zwolnienie towaru przez służby celne.

Odprawa celna – pomoc agencji celnej

Agent celny może działać w pojedynkę, ale znacznie częściej możemy mówić o dużych agencjach celnych, zrzeszających agentów, specjalistów z dziedziny prawa, ekonomistów, a także tłumaczy. Pomoc agencji celnej jest nieoceniona dla przedsiębiorcy, który zupełnie nie chce lub nie potrafi zająć się formalnościami celnymi, a jednak chciałby jak najszybciej przeprawić towar przez granicę unijną i wykorzystać go w Polsce. Każde opóźnienie na granicy może skutkować stratami finansowymi, a tego przedsiębiorcy chcieliby uniknąć.

Agent celny może przygotować dla importera dokumenty potrzebne do odprawy, zweryfikować znaki CE, wyliczyć należności przywozowe, przygotować deklarację związaną z akcyzą i dokonać zgłoszenia celnego.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments