Strona głównaDom i OgródPellet, czyli alternatywa do ogrzewania węglem

Pellet, czyli alternatywa do ogrzewania węglem

Czym ogrzewać dom, skoro korzystanie z pieców węglowych przestaje być opłacalne? To prawda, że w wielu polskich domach nadal korzysta się z klasycznych kopciuchów, gdyż teoretycznie można w nich spalać wszystko, byle tylko utrzymać pożądaną temperaturę, ale na dłuższą metę nie jest to rozwiązanie ani wygodne, ani ekologiczne. Coraz więcej rodzin szuka alternatyw dla ogrzewania węglem i wiele wskazuje na to, że jedną z najlepszych są kotły na biomasę, w których spala się dobry pellet.

Dobrej jakości pellet drzewny

Pellet nazywany jest również biomasą, ponieważ wytwarza się go z produktów lub odpadów pochodzących z produkcji rolnej, leśnej lub pokrewnych gałęzi przemysłu. Pellet może powstać m.in. z łupin słonecznika, ze słomy zbóż bądź też ze zrębów i wiórów drzewnych. To właśnie ostatni rodzaj tego paliwa, czyli pellet drzewny, cieszy się w Polsce największą popularnością.

Dobry pellet powstaje ze starannie wyselekcjonowanych odpadów drzewnych. Producent pelletu powinien zadbać, by surowiec był czysty, pozbawiony dodatków w postaci metalowych opiłków, materiałów drewnopodobnych, kawałków drewna chorego lub pokrytego środkami chemicznymi. Jeśli surowiec nie będzie odpowiednio przygotowany, albo zostanie zanieczyszczony w procesie produkcji, istnieje duże ryzyko, że produkt końcowy nie spełni wymagań jakościowych.

Pellet jako alternatywa dla węgla

Ogrzewanie domu węglem, chociaż wydaje się tanie, w rzeczywistości staje się nieopłacalne. Po pierwsze węgiel nie wyróżnia się ponad przeciętną kalorycznością, więc aby przez całą zimę ogrzewać średniej wielości dom, trzeba go zużyć naprawdę sporo. Poza tym korzystanie z pieców węglowych jest kłopotliwe, bo sam opał bardzo brudzi i trzeba go dosypywać do kotła ręcznie. Jeśli do późnego popołudnia nikogo z domowników nie ma w budynku, istnieje spore ryzyko, że węgiel się wypali, ogień zgaśnie, a w domu zrobi się zimno. Poza tym ogrzewanie węglem, jak i dorzucanie do pieca węglowego innych łatwopalnych materiałów, w znacznym stopniu przyczynia się do powstawania smogu. Wszystko to sprawia, że węgiel systematycznie traci popularność, a właściciele domów jednorodzinnych korzystają z innych, nowoczesnych metod grzewczych. Świetną alternatywą dla węgla jest właśnie pellet.

Producent pelletu wysokiej jakości

Inwestując w kocioł na biomasę, możemy liczyć na spore dofinansowanie. Poza tym dość szybko przekonamy się, że korzystanie z takiego kotła jest bardzo wygodne, bo niemal bezobsługowe. Nowoczesne kotły wyposażone są w system, który umożliwia automatyczne uruchomienia kotła o zaprogramowanej godzinie, poza tym kocioł sam pobiera odpowiednią ilość opału. Raz na kilka dni wystarczy uzupełnić połączony z piecem pojemnik z podajnikiem.

Chcąc mieć pewność, że pelletu nagle nie zabraknie, warto zrobić większe zapasy, zwłaszcza jeśli pellet cena jest korzystna. Zdarza się tak, że producent pelletu3 daje zniżkę klientom, którzy zamawiają większą ilość opału. Oczywiście najpierw warto sprawdzić, czy rzeczywiście jest to dobry pellet. Jak to zrobić? Zamawiając jeden lub dwa worki opału do testów. Jeśli pellet dobrze się spala, nie kopci, nie wydziela brzydkich zapachów, nie powoduje zapychania podajnika, najprawdopodobniej mamy do czynienia z paliwem odpowiedniej jakości.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments