Media nieustannie poruszają zagadnienia zmian klimatycznych, niedoborów wody pitnej i zanieczyszczeń powietrza. W ostatnich latach dyskusje na tematy związane z ekologią przybrały na sile. Nawet ci, którzy do niedawna zupełnie je ignorowali, w końcu zaczynają rozumieć, że za czystość planety i jakość życia na Ziemi odpowiadamy wszyscy. Dlatego musimy zadbać o mniejsze zużycie wody, o właściwą segregację odpadów czy o dobór ekologicznej metody ogrzewania domu. Ekologicznej, czyli takiej, która nie przyczynia się do powstawania smogu. W tym miejscu dochodzimy do tematu pellet drzewny ekologiczne paliwo.
Ekologiczne metody ogrzewania budynków
Wymagania użytkowników kotłów grzewczych nieustannie rosną. W tej chwili nie chodzi już tylko o to, by dom ogrzać możliwie najniższym kosztem. Oczywiście chcemy, by ogrzewanie było ekonomiczne, ale ma być również niekłopotliwe – czyste i wygodne. Ponadto oczekujemy, że spalając opał w przydomowej kotłowni, nie będziemy zatruwać siebie i wszystkich sąsiadów wokół. Ogrzewanie powinno być zatem ekologiczne. Niestety ekologiczne metody grzewcze rzadko kojarzą nam się z kotłami na paliwo stałe. Wiele osób sądzi, że ekologiczne są jedynie pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, ale nie wszystkich stać na realizację takiej inwestycji. Okazuje się jednak, że niektóre piece na paliwo stałe również wystarczą do tego, by móc ogrzewać dom wygodnie, ekonomicznie i bez obaw o jakość powietrza. Mowa tu przede wszystkim o piecach na pellet drzewny ekologiczne paliwo.
Pellet drzewny a inne rodzaje pelletu
Pellet to paliwo zaliczane do biomasy, czyli grupy paliw powstałych z produktów lub odpadów produkcji rolnej, leśnej i powiązanych gałęzi przemysłu. Pellet wytwarza się z rozmaitych surowców, na czele z odpadami drzewnymi, słomą zbóż czy pestkami słonecznika. Poszczególne rodzaje pelletu różnią się kolorem, ale również właściwościami. Do ogrzewania budynków mieszkalnych najlepiej sprawdza się pellet drzewny ekologiczne paliwo (zobacz pellet Tarskol), który jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. A najważniejsze, że jest wysokokaloryczny, co oznacza, że do ogrzania pomieszczeń do pożądanej temperatury zużyjemy go mniej, aniżeli innych paliw.
Pellet drzewny wytwarza się z odpadów pozyskiwanych podczas obróbki drewna. Zamiast wyrzucać zręby i wióry, można je wykorzystać, produkując ekologiczne paliwo. Takie odpady muszą być odpowiednio wyselekcjonowane, a następnie dokładnie sprasowane. Z tak powstałej masy wytwarza się niewielki granulat, który następnie trafia do wygodnych foliowych worków.
Pellet drzewny ekologiczne paliwo
Dlaczego ogrzewanie pelletem jest ekologiczne? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że drzewa stanowią surowiec odnawialny, nie wyczerpują się, tak jak paliwa kopalniane. Drzewa cały czas rosną. Poza tym do produkcji pelletu nie wykorzystuje się specjalne ściętego drewna, a odpady drzewne, powstałe w wyniku obróbki drewna do innych celów. Kolejną kwestią jest to, że w procesie produkcji nie dodaje się do drzewnej masy żadnych chemicznych substancji. Dzięki temu pellet spala się równo i długo, nie emitując do atmosfery dwutlenku węgla. Natomiast emisja innych substancji jest ograniczona do minimum.
Recent Comments