Drewno to materiał, który za sprawą swoich pięknych wzorów zapewnia niepowtarzalny klimat w każdym wnętrzu. Mimo ogromnej ilości nowoczesnych możliwości wykończenia posadzek, niemal każdy marzy o klasycznej drewnianej podłodze i jest to nieustannie jeden z najpopularniejszych materiałów. Drewniana podłoga to ponadczasowe rozwiązanie, które jest niezwykle trwałe, a dzięki różnorodności gatunków drzew, wzorów słojów i barw doskonale wpasuje się w każdą aranżację wnętrz.
Jednym z producentów najwyższej jakości podłóg drewnianych jest Barlinek. Za sprawą dużej oferty ich produktów można idealnie dopasować podłogę według potrzeb konkretnego pomieszczenia. Podłogi drewniane z gatunków drzew, takich jak brzoza, sosna czy olcha, sprawdzą się w mniej wymagających pokojach, jak np. sypialnia. W częściej użytkowanych pomieszczeniach, takich jak salon czy kuchnia, należy zdecydować się na odpowiednio twardą podłogę drewnianą. Tutaj doskonale sprawdzą się takie gatunki jak: jatoba, tali, badi i merbau. Spośród gatunków drzew pochodzących z naszego kraju najpopularniejszymi podłogami drewnianymi są te wyprodukowane z dębu, jesionu, buku oraz grabu.
Rodzaje podłogi drewnianej
Podłogi drewniane, oprócz różnych gatunków drzew, z których są produkowane, dzieli się także na dwa typy. Pierwszym typem jest podłoga lita, która zbudowana jest w całości z jednego kawałka drewna. Grubość takiej podłogi to od 16 do 22 mm, co sprawia, że można ją wielokrotnie odnawiać, a jej trwałość oraz odporność na wgniecenia zależeć będzie od gatunku drewna. Drugim rodzajem jest wykonana z naturalnego drewna deska trójwarstwowa. Składa się ona trzech warstw – górnej z drewna szlachetnego europejskiego lub egzotycznego, środkowej, w której ułożono poprzecznie lamelkę z miękkiego drewna iglastego, oraz dolnej, wykonanej również z drewna iglastego, której zadaniem jest stabilizowanie i usztywnianie. Deska podłogowa jest odporniejsza na zniszczenia, odkształcenia, zmianę wilgoci czy temperatury, a dzięki łatwemu montażowi można ją położyć samodzielnie.
Oba typy podłóg można wykończyć za pomocą lakieru lub oleju. Olej wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed ścieraniem oraz uszkodzeniami mechanicznymi, z kolei lakier tworzy na podłodze ochronny film, który zabezpiecza podłogę przed zabrudzeniami, ścieraniem i zarysowaniem.
Podłoga drewniana a panele laminowane
Podłoga drewniana oferuje mnóstwo zalet, które niewątpliwe przemawiają za tym sposobem wykończenia posadzki. Obecnie można znaleźć wiele paneli, które do złudzenia imitują prawdziwe drewniane deski, jednak, nawet mimo ich najwyższej jakości, nigdy nie będą zapewniać tego, co daje nam naturalne drewno. Podłoga drewniana, mimo wysokiej ceny, będzie inwestycją na lata, ponieważ można ją wielokrotnie odnawiać, co w przypadku paneli jest niemożliwe – często po dłuższym użytkowaniu trzeba je wymienić na nowe. Oprócz tego deski podłogowe zapewniają izolację termiczną, przez co odczuwa się ciepłą podłogę, a także mają właściwości tłumiące hałas. Drewno jest także bardzo zdrowe, ponieważ jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu, a poza tym reguluje mikroklimat pomieszczeń. Oznacza to, że pochłania nadmiar wilgoci i oddaje ją z powrotem, kiedy powietrze jest bardzo suche.
Recent Comments