Strona główna Dom i Ogród Podłoga winylowa– co to takiego? Cena paneli winylowych

Podłoga winylowa– co to takiego? Cena paneli winylowych

Panele winylowe w ostatnim czasie bardzo zyskały na popularności. Powstają one poprzez połączenie kilku warstw winylu, czyli materiału PVC. Stają się coraz bardziej popularne, ponieważ znacząco różnią się od PRL-owskich wykładzin, które można było spotkać w niemal każdym domu. Panele winylowe są niezwykle trwałe, wodoodporne, a także niemal niepalne. Za sprawą swojej niezwykłej elastyczności są również wyjątkowo niepodatne na uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe w utrzymaniu w czystości. Mocną stroną paneli winylowych jest także ogromny wybór wśród kolorów i wzorów, dzięki czemu dopasujemy je do każdego stylu wnętrza. Za sprawą tych cech panele winylowe możemy zamontować w każdym pomieszczeniu. Świetnie sprawdzą się w przedpokoju, kuchni czy łazience.

Cena paneli winylowych na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć spora. Jednak po dłuższym zastanowieniu ich właściwości wygrywają z innymi opcjami wykończenia posadzek. Panele winylowe bez wątpienia będą inwestycją na lata.

Jak układać panele winylowe? Montaż paneli

Oprócz zalet przedstawionych powyżej, ogromnym atutem paneli winylowych jest także łatwość w montażu. Dzięki temu nie są nam potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, nie ma także konieczności wynajmowania fachowca. Z powodzeniem i bez najmniejszego problemu możemy zamontować panele winylowe samodzielnie.

Jakie parametry techniczne powinny mieć panele winylowe?

Panele winylowe przede wszystkim dzieli klasa użyteczności. Wyróżnia się tutaj trzy klasy: klasa 2 oznacza przeznaczenie do domów oraz mieszkań, klasa 3 to produkt do zastosowania w budynkach użyteczności publicznej, klasa 4 to panele przeznaczone do zastosowań przemysłowych. Te 3 główne klasy dzielą się jeszcze na 3 kolejne podkategorie, które dają nam informację, czy panele nadają sie do pomieszczeń o małym (klasa 1), średnim (klasa 2) czy dużym (klasa 3) natężeniu ruchu. Tak więc panele winylowe klasy 23 są idealne do zastosowania we wnętrzach mieszkalnych do pomieszczeń, w których występuje duże natężenie ruchu, na przykład w korytarzu czy kuchni. Z kolei panele klasy 31 będą idealne do budynków użyteczności publicznej z niskim natężeniem ruchu. Poza tymi podziałami panele winylowe możemy podzielić jeszcze na klasy ścieralność AC. Klasę tę sprawdza się za pomocą testu Tabera, który polega na określeniu czasu, w jakim papier ścierny zetrze wierzchnią warstwę paneli. Wyróżnia się tutaj również 3 klasy:

  • AC3 IP do 2000,
  • AC4 IP do 4000,
  • AC5 IP do 6000.

Podczas wyboru paneli powinniśmy się kierować nie tylko jak najlepszymi parametrami, lecz głównie wymaganiami miejsca ich przeznaczenia.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments