Strona głównaPoradyPodłogi winylowe – rozwiązanie, które sprawdzi się w łazience i w kuchni

Podłogi winylowe – rozwiązanie, które sprawdzi się w łazience i w kuchni

Podłogi winylowe stały się w ostatnich latach jednym najpopularniejszych materiałów na wykończenie posadzki. Większości z nas kojarzą się z linoleum z czasów PRL–u, które obecne było w każdym domu. Jednak dzisiejsze produkty nie mają nic wspólnego z dawnymi podłogami. Powstają z połączenia kilku warstw winylu, czyli materiału PVC, który nadaje obecnie dostępnym panelom właściwości idealne na posadzkę. Panele winylowe są przede wszystkim niezwykle trwałe, odporne na uszkodzenia fizyczne i mechaniczne – o wiele bardziej niż klasyczne panele, które szybko ulegają uszkodzeniom. Są także łatwe w utrzymaniu czystości, a do tego bardzo proste w montażu.

Oprócz szeregu przedstawionych zalet, podłogi winylowe mają także ogromne możliwości wizualne, przez co sprawdzą się w każdym stylu wnętrz. Mogą one imitować każdy z innych materiałów wykorzystywanych na posadzkę, np.: kamień naturalny, drewniane deski, a także płytki ceramiczne.

Gdzie sprawdzą się podłogi winylowe? Czy kuchnia i łazienka to dobry pomysł?

Podłogi winylowe są jednym z nielicznych materiałów na podłogę, który można zastosować praktycznie w każdym wnętrzu. Co może być nie oczywiste, sprawdzą się specyficznych pomieszczeniach, takich jak łazienka oraz kuchnia. Dzięki temu, że panele podłogowe z PVC mają bardzo niewielką wchłanialność wody, ponieważ są odporne na wilgoć, stają się doskonałym produktem do zastosowania w tych pomieszczeniach, w których nietrudno o dużą wilgotność powietrza, rozlaną wodę czy inne płyny. Panele winylowe łatwo utrzymać w czystości, co nie jest takie proste w przypadku innych materiałów wykończeniowych, które wymagają nieco więcej naszego wysiłku. Poza tym panele winylowe mają też powierzchnię antypoślizgową, dzięki czemu są bardzo bezpiecznym materiałem na podłogę. Warto też wspomnieć, że panele winylowe zaliczają się do nielicznych produktów, które można zastosować na podłodze z ogrzewaniem podłogowym.

Wybierając panele winylowe, musimy zwrócić uwagę także na kilka innych cech. Najczęściej podstawową wytyczną naszego wyboru jest miejsce przeznaczenia paneli, jednak musimy brać również pod uwagę, że panele winylowe dzieli także klasa użyteczności. W tym przypadku istnieją 3 główne klasy, które decydują o miejscu przeznaczenia paneli. Klasa 2 to panele do domów i mieszkań, klasa 3 określa panele przydzielone budynkom użyteczności publicznej, a ostatnia klasa 4, która cechuje panele o najwyższej wytrzymałości, zarezerwowana jest zastosowaniom przemysłowym. Te 3 podstawowe klasy dzieli się jeszcze na kolejne 3 podkategorie. W tym przypadku 1 oznacza niskie, 2 – średnie, a 3 najwyższe natężenie ruchu.

Panele winylowe można jeszcze podzielić według klasy ścieralności AC. Określa się ją za pomocą testu Tabora, który w skrócie oznacza czas, w jakim papier ścierny zetrze wierzchnią powierzchnię paneli. Tutaj wyróżnia się trzy klasy:

  • AC3 IP do 2000,
  • AC4 IP do 4000,
  • AC5 IP do 6000.

Trudno jest jednak zrozumieć, o co konkretnie chodzi w tych podziałach, ale istotne jest tylko to, żeby podczas wyboru paneli winylowych nie kierować się tylko ich właściwościami, ale zdecydować się na te, które odpowiadać będą konkretnym potrzebom pomieszczenia.

Podłogi winylowe a panele laminowane – porównanie

Winyl może pochwalić się jednymi z najlepszych właściwości, jakie może oferować materiał na posadzkę. Z tradycyjnymi panelami łączy go rozmiar, a także ogromna oferta wzorów i kolorów.

Panele winylowe są zdecydowanie o wiele trwalsze i odporniejsze od zwykłych paneli, a dodatkowo wykazują cechy niepalności. Wytrzymają one upadek nawet najcięższego przedmiotu, co w przypadku paneli laminowanych mogłoby skończyć się uszkodzeniem. Panele winylowe są też o wiele prostsze w montażu. Możemy je położyć samodzielnie. Tak jak w przypadku zwykłych paneli, wystarczy mieć odpowiednio przygotowane podłoże, jednak tu nie potrzeba nam doświadczonego fachowca i specjalistycznych narzędzi.

Cena paneli winylowych

Panele winylowe są bez wątpienia jednym z najlepszych produktów na posadzkę wśród wszystkich dostępnych na rynku. Cena paneli winylowych jest jednak nieco wyższa niż innych materiałów, mimo to, biorąc pod uwagę ich właściwości, a także możliwość samodzielnego montażu, mogą okazać się najtańszym rozwiązaniem. Z pewnością panele winylowe to inwestycja na długie lata.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments