Chcąc ogrzewać dom ekonomicznie, ale i bez szkody dla środowiska naturalnego, powinniśmy zainwestować w nowoczesne, ekologiczne źródła ciepła. Wbrew pozorom zakup nowego pieca na pellet czy montaż pompy ciepła wcale nie wymagają ogromnych nakładów finansowych. Rosnąca popularność tych rozwiązań sprawia, że ich ceny stają się coraz bardziej przystępne. Poza tym inwestor może skorzystać z rozmaitych programów, w ramach których część wydatków zostanie mu zwrócona. Obok tego przy rozliczaniu podatku dochodowego można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Ale inwestycja w które źródło ciepła opłaca się bardziej? Co lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym – pompa ciepła czy pellet?
Jaki rodzaj ogrzewania wybrać?
Takie pytanie zadają sobie ci, którzy decydują się na budowę domu, modernizację starego budynku mieszkalnego, lub po prostu muszą zlikwidować stary piec, który uległ uszkodzeniu i przestał dobrze spełniać swoją funkcję.
Podczas wyboru metody ogrzewania pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Istotny jest zarówno początkowy koszy inwestycji, jak i koszt eksploatacji urządzeń grzewczych. Inwestorzy zwracają uwagę na cenę opału i sposób jego składowania, a także łatwość obsługi urządzeń grzewczych. W ostatnich latach dużą wagę przywiązuje się również do kwestii związanych z ekologią. Zwracamy uwagę, czy korzystanie z danego źródła ciepła nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.
Pompa ciepła czy pellet?
Do rozwiązań, których popularność w ostatnich latach wzrosła w sposób znaczący, należy zaliczyć pompy ciepła i kotły na biomasę. Pompa ciepła jest urządzeniem, które wykorzystuje energię pochodzącą z wody, ziemi lub powietrza, a więc nie ma mowy o spalaniu jakiegokolwiek opału. Ale koszt początkowy inwestycji jest dość wysoki, do tego musimy pamiętać, że pompy nie działają samoczynnie, tj. w pewnym stopniu korzystają z energii elektrycznej. Jeśli instalacja nie zostanie wykonana poprawnie, może się okazać, że domownicy będą negatywnie zaskoczeni wysokością rachunków za prąd.
Ogrzewanie pelletem to opcja z wykorzystaniem paliwa stałego, ale niezwykle czystego i ekologicznego. Pellet powstaje z części roślin, przy czym w przydomowych kotłowniach wykorzystuje się przede wszystkim pellet drzewny, a więc wyprodukowany z odpadów drzewnych. W procesie produkcji zręby i wióry drzewne ulegają rozdrobnieniu – powstaje z nich gładka masa, którą następnie przeciska się przez specjalną prasę z otworami. Tak powstaje granulat o średnicy 6-8 mm. Granulat jest czysty i w przeciwieństwie do węgla, można go wziąć gołą ręką. Kiedy wsypujemy pellet do podajnika, nie unosi się nad nim chmura czarnego osadu. Pellet jest łatwy w transporcie i przechowywaniu, a jego cena nie różni się znacząco od ceny ekogroszku. Do tego nowoczesne kotły na pellet są bardzo łatwe w obsłudze. Pozostaje jeszcze kwestia ekologii – spalanie pelletu nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu.
Pompa ciepła czy pellet – co opłaca się bardziej? Decydując się na pompę ciepła, instalujemy w domu urządzenie bezobsługowe. W ogóle nie musimy martwić się kwestią zakupu opału na sezon zimowy i rosnącymi cenami gazu czy węgla. Jeśli jednak koszt początkowy inwestycji przekracza nasze możliwości i nie jesteśmy skłonni do montażu na dachu czy w ogrodzie paneli fotowoltaicznych (albo nie mamy takiej możliwości, gdyż działka znajduje się na terenie zalesionym), lepiej postawić na piec na biomasę.
Recent Comments