Strona głównaDom i OgródPoznaj zalety paneli podłogowych oraz winylowych

Poznaj zalety paneli podłogowych oraz winylowych

Kapitalny remont czy wykończenie mieszkania najczęściej wiąże się z wyborem nowej podłogi. Zastanawiamy się, czy wybrać deskę, panele podłogowe, a może innowacyjne winyle. Wybór nie jest prosty. Każdy rodzaj podłogi prezentuje cały szereg zalet, ale także cech, które niekoniecznie są pożądane. Drewno jest piękne, tworzy niepowtarzalną atmosferę, ale wymaga regularnych prac pielęgnacyjnych, w zależności od rodzaju drewna jest mniej lub bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Sprawdźmy jednak czym charakteryzują się panele podłogowe oraz winylowe. Zobaczmy, dlaczego warto dokładnie przemyśleć ich wybór, dlaczego są to propozycje zdecydowanie godne polecenia?

Panele podłogowe – jakie mają właściwości?

Panele podłogowe w porównaniu do tych drewnianych są znacznie twardsze, i to w zasadzie bez znaczenia, jaka jest ich klasa ścieralności. Wprawdzie panele laminowane są produkowane na bazie drewna to jednak w procesie produkcji, podczas obróbki termicznej zyskują cały wachlarz nowych cech. Warto pamiętać o tym, że podłogi drewniane wymagają cyklicznej pielęgnacji. Natomiast panele po położeniu są w zasadzie bezobsługowe, niewymagające poważniejsze konserwacji. Na wierzchniej warstwie znajduje się specjalna powłoka, dzięki której panel podłogowy jest odpowiednio wzmocniony i wykazuje większą odporność na ścieranie, w zależności od klasy panela.

Nieco kosztowniejsze panele podłogowe mają zastosowane specjalne powłoki antystatyczne. Co to oznacza? To oznacza, że panele się nie elektryzują, a także ograniczone zostaje gromadzenie się kurzu. Jeśli zależy nam na tym, by wygłuszyć np. odgłos kroków generowany przez nas, ale także przez np. psa zaleca się położenie pod panelem odpowiedniego wygłuszającego podkładu.

Panele winylowe – nowość, która prezentuje cały wachlarz zalet

Panele winylowe szturmem podbiły rynek podłóg. Ten trend nie stał się chwilowym zainteresowaniem, wpisał się już na stałe w krajobraz oferowanych posadzek. Wynika to z wielu powodów. Są bardzo łatwe pielęgnacji. Czyszczenie ogranicza się odkurzania, a od czasu do czasu przetarcie powierzchni wilgotną ściereczką. W odróżnieniu od podłóg drewnianych winyl nie wymaga konserwacji w postaci olejowania czy lakierowania, ani tym bardziej cyklinowania. Panele winylowe wyróżniają się także tym, że są niemal niewrażliwe na działanie czynników zewnętrznych. Nie oznacza to jednak, że są niezniszczalne. Choć podłoga winylowa jest bardzo odporna, może być jednak zarysowana ostrymi przedmiotami. Są także podłogi, które wykazują się dobrymi właściwościami akustycznymi. Wynika to z tego, że są one stosunkowo elastyczne. Jest to też podłoga ciepła, odporna na działanie wilgoci.

Zwróćmy też uwagę na ich prezencję. Panele winylowe występują w bardzo bogatej kolorystyce. Natomiast nowoczesne technologie pozwalają uzyskać świetne efekty, które prowadzą do tego, że wygląd panela wiernie imituje naturalne usłojenie. Mnogość wzorów jest na tyle duża, że na pewno uda się wybrać odpowiednią podłogę.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments