Wprawdzie drukowanie 3D oraz sam trójwymiarowy druk już od kilku sezonów świętują triumfy, to warto zauważyć, że do tych technologii całkiem śmiało dołącza skanowanie 3D. Wiąże się to z tym, że na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do skanowania w technologii trójwymiarowej. Z czego to wynika? Skąd tak silny trend na urządzenia 3D?
Na czym polega skanowanie 3D?
Celem samym w sobie skanowania 3D jest to, by przenieść kształt trójwymiarowego modelu, czyli przekonwertować geometrię, do cyfrowej postaci. Oznacza to, że skaner 3D ma umożliwiać przeniesienie realnych obiektów, niemalże bez ograniczeń jeśli chodzi o wielkość, do pliku graficznego. Uzyskany w ten sposób model cyfrowy w trójwymiarze, można dowolnie edytować, przeformatować czy też stworzyć na jego podstawie prototyp lub wizualizację. Skanowanie 3D umożliwia odwzorowywanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów.
Jakie funkcjonują rodzaje skanerów 3D?
Kategoryzacja skanerów 3D nie jest wprawdzie prosta, jednak jest możliwa do przeprowadzenia. Choć na rynku funkcjonuje wiele różnych definicji i określeń to można pokusić się o następujący podział skanerów 3D:
- dotykowe skanery 3D – skanowany obiekt jest poddany analizie w wyniku bardzo dokładnego dotyku. W tym celu korzysta się z sondy umiejscowionej na maszynie ze współrzędnymi. W trakcie przeprowadzanej analizy obiekt ułożony jest na specjalnej płaskie pomiarowej płycie. Jeśli sam obiekt nie jest stabilny jest on mocowany za pomocą odpowiedniego uchwytu mocującego. Z jednej strony należy zauważyć, że wyniki skanowania są bardzo dokładne, ale z drugiej strony warto pamiętać o tym, że jest to metoda stosunkowo inwazyjna, ze względu na to, że skanowany obiekt może ulec uszkodzeniu. Skanowanie 3D dotykowe jest także procesem stosunkowo długo trwającym.
- Bezdotykowe skanery 3D – ta metoda charakteryzuje się tym, że podczas skanowania nie dochodzi do kontaktu z obiektem, który jest skanowany. Jest to więc metoda bardzo bezpieczna, podczas wykonywania której nie ma ryzyka, że przedmiot zostanie uszkodzony. Skanowanie bezdotykowe jest więc szczególnie zalecane wówczas, gdy trzeba zeskanować wrażliwy przedmiot lub większy obiekt. W tej grupie skanerów 3D można też wyróżnić skanery:
- laserowe,
- korzystające ze światła strukturalnego.
Jakie jest zastosowanie skanerów 3D?
Skanery 3D odnajdują zastosowanie w bardzo wielu sektorach gospodarki. Ze względu na to, że charakteryzują się bardzo wysoką precyzją, prostą obsługą, a także szybkością działania świetnie odnajdują się we wzornictwie czy wszelkimi procesami produkcyjnymi w przemyśle, badaniami oraz usługami. Motoryzacja w dobie nowoczesnych technologii bardzo chętnie korzysta ze skanowania 3D w procesie produkcji i montażu samochodów. Skanowanie 3D świetnie odnalazło się także w protetyce, a także w opracowywaniu idealnych ortez. Branża rozrywkowa również korzysta z tej technologii, którą wykorzystuje się w tym segmencie w celu tworzenia modeli, które potem znajdują zastosowanie w grach komputerowych lub w filmach.
Recent Comments