Strona główna Dom i Ogród Tradycyjny kominek konwekcyjny

Tradycyjny kominek konwekcyjny

Kominek konwekcyjny jest najpopularniejszym i najbardziej tradycyjnym systemem budowy kominków. Sposób działania tego rodzaju systemu polega na szybkiej dystrybucji nagrzanego powietrza do pomieszczenia, w którym się znajduje. Kominek o takiej budowie nagrzewa wnętrze bezpośrednio przez szybę wkładu grzewczego, a także ciepłe powietrze wydobywające się przez kratki. Konstrukcję kominka konwekcyjnego określa się jako zabudowę lekką. Przeważnie wykonuje się ją ze specjalnych płyt kartonowo-gipsowych izolowanych od wewnątrz, tak aby całe nagrzane powietrze wylatywało kratkami, a nie nagrzewało obudowę. Przy niewielkiej powierzchni kominek konwekcyjny posiada dużą moc grzewczą, stosunkowo szybko nagrzewa wnętrze, a także szybko stygnie. Aby utrzymać stałą a temperaturę przez dłuższy czas kominek konwekcyjny wymaga częstego dokładania drewna. Jeśli chcemy kominkiem tego typu ogrzewać wiele pomieszczeń, jest to możliwe dzięki zastosowaniu instalacji DGP – systemu dystrybucji gorącego powietrza.

Duży wybór i dowolność stylu

System kominkowy konwekcyjny jest najstarszy i najpopularniejszy w naszym kraju, więc właściwy wybór nie powinien stanowić najmniejszego problemu. Zasada działania nie jest skomplikowana, ale wyjątkowo skuteczna. Kominki dają dużo ciepła w momencie palenia i stanowią doskonałą dekorację salonu. Do wyboru możemy mieć nieograniczoną dowolność stylów, w jakich chcemy zainstalować kominek. Kominki konwekcyjne dostępne są w stylach od klasycznego, poprzez wzory w stylu skandynawskim, minimalistycznym, tradycyjnym, rustykalnym, aż po najbardziej wyszukane formy kominków nowoczesnych. Wybierając kominek konwekcyjny do naszego domu, warto wykonać obudowę kominka z materiałów, które dobrze przewodzą oraz akumulują ciepło, a także wybrać taki wkład kominkowy, który będzie odpowiednio dostosowany mocą do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował. Dzięki temu efekt przegrzania wnętrza zostanie zminimalizowany i uzyskamy w ten sposób zdrową formę oddawania ciepła.

Zalety kominka konwekcyjnego

Ogromną zaletą tego rodzaju kominków jest bardzo szybkie tempo nagrzewania wnętrza, a co za tym idzie ciepła i niepowtarzalna atmosfera jaką wytwarza żywy palący się w palenisku ogień. Kominek konwekcyjny jest ceniony również z tego względu, że jego stosowanie jest bardzo korzystne także ze względów ekonomicznych, a także ekologicznych. Kominek szybko się nagrzewa, dostarczając przyjemne ciepło i dając przytulny klimat. Istotną zaletą jest różnorodność jeśli chodzi o możliwości stylistyczne. Można dopasować kominek konwekcyjny w zasadzie do każdej aranżacji wystroju – od najbardziej tradycyjnego, po całkowicie nowoczesne, a efekt zawsze będzie robił wrażenie. Do nielicznych wad kominka można ewentualnie zaliczyć szybkie wychładzanie, a także to, że działa wyłącznie w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Jednak tę kwestię można rozwiązać, jeśli zdecydujemy się na system DGP, czyli Dystrybucji Gorącego Powietrza. Wówczas możliwe będzie dogrzewanie pozostałych wnętrz w domu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments