Strona głównaDom i OgródW jaki sposób odnowić panele ścienne MDF?

W jaki sposób odnowić panele ścienne MDF?

Już dawno czas popularnej niegdyś boazerii przeminął. Dziś na ściany coraz częściej trafiają panele ścienne. Tego rodzaju dekoracje, charakterystyczne elementy wykończenia wnętrz trafiają do salonów, przedpokojów, jak i sypialni czy nawet kuchni. Charakter takiego panela jest wyrazisty i nic w tym dziwnego, że po jakimś czasie mogą się one zwyczajnie znudzić lub mogą stracić nieco na swojej oryginalności. Jeśli pojawia się taka kwestia to czy należy takie panele ścienne usuwać, a może uda się im nadać drugie życie?

Czy warto odnawiać panele ścienne i kiedy to robić?

Za odnawianiem paneli ściennych przemawiają takie argumenty jak szybkość przeprowadzonego remontu oraz niższy koszt jego realizacji. Warto zwrócić uwagę na to, że jeśli zdecydujemy się na demontaż paneli, będzie to generować dodatkową pracę, której częścią będą dość wymagające zadania. Pamiętajmy, że pod dekoracją ścienną w postaci paneli ściana nie będzie w idealnej kondycji. Znajdziemy tam otwory po śrubach, które będą wymagać od nas gładzenia ściany, gruntowania i malowania. Nie musimy decydować się więc na aż tak radykalne kroki. Wystarczy, że podejmiemy odpowiednie działania w celu odrestaurowania paneli ściennych.

Wystarczy malowanie?

Malowanie to jedna z tych metod, która jest najłatwiejsza do wykonania, nie generuje dużych kosztów i jest przede wszystkim efektywna. By efekt po malowaniu był optymalny należy pamiętać, by przed malowanie odpowiednio przygotować powierzchnię paneli. To znaczy, że trzeba ją dokładnie wyczyścić i za pomocą ściereczki przetrzeć benzyną ekstrakcyjną. Tak przygotowane panele są gotowe do malowania. Jaka farba będzie odpowiednia? Jest całkiem spory wybór odpowiednich farb, możemy wybierać spośród farb akrylowych, kredowych oraz tych specjalnie opracowanych do malowania drewna.

Jeśli chodzi o nakładanie farby, to także mamy do wyboru kilka technik. Tradycyjnym sposobem będzie użycie pędzla. Pamiętajmy jednak, by nałożyć wówczas dwie warstwy. W innym wypadku może dojść do tego, że na powierzchni paneli ściennych pozostaną niemile widziane smugi. Poza pędzlem w arsenale narzędzi do malowania paneli ściennych znajduje się także wałek. Dobrze sobie poradzi z rozprowadzeniem farby na płaskich powierzchniach, ale i tak będziemy musieli skorzystać z pędzla przy malowaniu szczelin. Opcją najskuteczniejszą wydaje się jednak użycie natrysku. Zaletą tego sposobu jest wspomniana już skuteczność, ale także po stronie zalet należy wymienić szybkość wykonania całego zabiegu. Może się też okazać, że trzeba będzie wykonać delikatne poprawki przy użyciu małego pędzla.

Na malowaniu nie kończy się zabieg odrestaurowywania paneli. Należy je jeszcze odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu użyjmy specjalnego wosku lub lakieru, które sprawią, że panele na dłużej zachowają swoją świeżość.

Malowanie to jedna z tych najprostszych metod odnawiania paneli ściennych. Jednak nie jest to metoda jedyna. Możemy też w tym celu użyć niezawodnej okleiny, która błyskawicznie odmieni całe wnętrze. Wybór wzorów jest ogromny i z powodzeniem znajdziemy coś dla siebie.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments