Nasz codzienny komfort zależny jest od niezliczonej ilości zmiennych czynników. W domu potrzebujemy mieć wszystko pod ręką, ergonomicznie i w sposób przemyślany zaprojektowane. Każdy detal się liczy. Nie bez znaczenia pozostaje tak prozaiczna kwestia jak odpowiednio wyregulowane drzwi zewnętrzne. Wszelkie niepożądane szurania, skrzypienia czy konieczność trzaskania, by drzwi się zamknęły mogą wpłynąć na to, że nasz komfort nie będzie na odpowiednim poziomie. Dlatego warto zadbać o ten szczegół z naszej codzienności. Ostatecznie z drzwi zewnętrznych korzystają wszyscy domownicy, wszyscy odwiedzający nas goście i to codziennie.
Co zrobić jeśli zaczną skrzypieć lub szurać?
Te zjawiska najprawdopodobniej wynikają z tego, że drzwi zewnętrzne się rozregulowały. Taki stan rzeczy wynikać może z co najmniej kilku czynników. Zdecydowanie najczęściej to czas jest głównym winowajcą. Z każdym rokiem licznik otwierania i zamykania drzwi wskazuje na wyższe wartości. Co oznacza, że im starsze drzwi, a przy okazji brak konserwacji, tym drzwi mocniej ulegają rozregulowaniu. Nie mniejsze znaczenie mają także warunki atmosferyczne. Deszcz, śnieg, wiatr przekładają się na to, że drzwi mogą zacząć szurać lub skrzypieć, a także nie będą się wygodnie zamykały. Warto też pamiętać, że w okresach zimniejszych dochodzą znaczne różnice temperatur. Wewnątrz będzie oddziaływać na drzwi temperatura pokojowa, a na zewnątrz może dochodzić nawet do -20 stopni Celsjusza.
W jaki sposób regulować drzwi zewnętrzne?
Niezależnie od tego z jaką stolarką otworową mamy do czynienia, tak i w przypadku drzwi zewnętrznych musimy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji. Dobrą praktyką będzie więc sprawdzanie stanu drzwi przynajmniej raz w roku. Wprawdzie producenci bardzo często wskazują na to, że regulacji drzwi powinno się dokonywać według w miarę zaistniałej potrzeby, jednak nie powinno to być rzadziej niż raz na dwa lata.
Dawne technologie, które wykorzystywano do produkcji drzwi zewnętrznych nie ułatwiały zadania w postaci regulowania drzwi. Ta czynność była trudna do wykonania. Innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwalają dzisiaj produkować drzwi, które uda się wyregulować bez większego wysiłku własnym sumptem.
Najważniejszą kwestią pozostaje więc ustawienie nachodzenia samego skrzydła na ościeżnicę. Regulacja przebiega poprzez wyregulowanie do ościeżnicy docisku drzwi. W górnych zawiasach znajduje się specjalna śruba, którą możemy dokręcać lub luzować za pomocą prostego klucza imbusowego. Poprzez wykręcanie wysuwamy skrzydło drzwiowe, a wkręcając cofamy skrzydło w stronę zawiasów. Jeśli chcemy sprawdzić, czy regulacja odniosła pożądany skutek weźmy zwykłą kartkę papieru i umieśćmy ją pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem, tylko po zewnętrznej stronie. Jeśli kartka papieru pozostała na miejscu po zamknięciu drzwi i nie możemy w łatwy sposób jej wyjąc, to oznacza, że udało nam się poprawnie wyregulować skrzydło drzwi zewnętrznych.
Recent Comments