Szybki rozwój najnowszych technologii powoduje, że firmy, przedsiębiorstwa i instytucje, które chcą utrzymać się na rynku i mieć szansę w walce z konkurencją, nie mogą poprzestać na stosowaniu metod i rozwiązań wypracowanych w latach ubiegłych. Konieczne jest korzystanie z innowacyjnych systemów i urządzeń, które umożliwią realizowanie zadań w sposób szybki i precyzyjny. Jednym z takich urządzeń jest skaner 3D.
Profesjonalne skanery 3D – jak to działa?
Na rynku dostępne są różnego rodzaju skanery 3D. Urządzenia różnią się wieloma parametrami, począwszy od wykorzystywanej technologii (laserowa bądź światła strukturalnego), szybkości i precyzji skanowania, poprzez rozmiar i mobilność, skończywszy na odporności na trudne warunki zewnętrzne. Jeśli chodzi o działalność firm i przedsiębiorstw, największym zainteresowaniem cieszą się profesjonalne skanery 3D, które wymiarują obiekty w sposób błyskawiczny, charakteryzują się wysoką dokładnością skanowania, ponadto mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń i to w trudnych warunkach pogodowych. Profesjonalny, bezdotykowy skaner 3D, zbiera dane na temat obiektu szybko, precyzyjnie i bezpiecznie. Możliwości oferowane przez nowoczesne urządzenia metrologiczne są nieporównywalnie większe w stosunku do możliwości, jakie dają klasyczne narzędzia ręczne.
Liczne zalety skanerów 3D powodują, że usługa skanowania 3D jest jedną z najpopularniejszych usług świadczonych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, ale również w instytucjach naukowych i ośrodkach kultury. Skanery 3D znalazły liczne zastosowania w wielu dziedzinach przemysłu.
Gdzie wykorzystuje się technologię 3D? Skanery 3D dla przemysłu ciężkiego
Przemysł ciężki to jedna z tych branż, w której skanery 3D wykorzystuje się na naprawdę szeroką skalę. Sprawna produkcja maszyn i półproduktów wysokiej jakości jest dziś możliwa dzięki zautomatyzowanym liniom produkcyjnym i bezdotykowej kontroli jakości, realizowanej dzięki skanerom 3D. Skanery 3D dla przemysłu ciężkiego to jednak nie tylko kontrola jakości, ale i znacznie łatwiejsze projektowanie, sprawne tworzenie i odtwarzanie dokumentacji projektowej, tworzenie kopii, zamienników, uzupełnianie narzędziowni. Skanery pomagają w wykonywaniu prób wytrzymałościowych i obciążeniowych, umożliwiają profesjonalne wymiarowanie obiektów i analizowanie zebranych danych, a na tej podstawie podejmowanie decyzji odnośnie dalszej produkcji. Skanery 3D to niezastąpione narzędzie w rękach inżynierów.
Skanery 3D w medycynie, rozrywce, muzealnictwie
Profesjonalne skanery 3D dla przemysłu ciężkiego są przystosowane do pracy w trudnych warunkach przemysłowych. Hale produkcyjne to często miejsca głośne, gorące, zanieczyszczone. Urządzenie, które ma pracować w takich warunkach, musi posiadać wysokie parametry wytrzymałościowe. Dzięki temu może być również przewożone z miejsca na miejsce i wykorzystywane poza halą produkcyjną, np. w sterylnym laboratorium, muzeum, na planie reklamy itd. Nowoczesne skanery 3D ułatwiają dopasowywanie protez, umożliwiają przygotowywanie reklam w trójwymiarze, teledysków, gier, a przy tym pozwalają na sprawną digitalizację zbiorów muzealnych.
Recent Comments