Strona głównaBiznesW jakich obszarach wykorzystywane jest skanowanie 3D?

W jakich obszarach wykorzystywane jest skanowanie 3D?

Skanowanie 3D to proces, który znacznie przyspieszył i ułatwił produkcję w firmach zajmujących się wytwarzaniem narzędzi, form, matryc czy części samochodowych. Skanery 3D na szeroką skalę wykorzystywane są w firmach produkcyjnych różnych branż, ale z ich możliwości korzystają także biznesy zupełnie niepowiązane z taśmową produkcją, w tym instytucje kultury, instytuty naukowe, laboratoria medyczne i wiele innych.

Na czym polega proces skanowania 3D?

Technologia 3D rozwija się bardzo prężnie, na rynku co rusz pojawiają się nowe skanery 3D, które cechuje jeszcze większa precyzja skanowania. Profesjonalne skanery 3D pozwalają na naprawdę szybkie wymiarowanie obiektów i przetwarzanie zebranych danych. Pracują zdecydowanie wydajniej i skuteczniej niż inne narzędzia metrologiczne.

Skanowanie 3D to proces prowadzący do utworzenia modelu 3D dla obiektu istniejącego w rzeczywistości. Oczywiście modelowanie 3D może być prowadzone od postaw, ale jest to proces żmudny, czasochłonny, a często nieprzynoszący spodziewanych efektów. Tymczasem skanowanie 3D pozwala na błyskawiczne przygotowanie modelu 3D, który dokładnie odzwierciedla geometrię obiektu rzeczywistego.

Proces skanowania 3D może być realizowany przy użyciu skanerów różnego typu. Na rynku dostępne są zarówno niewielkie skanery ręczne, jak i urządzenia większe, bardziej masywne. Mamy skanery dotykowe i bezdotykowe. Są urządzenia wykorzystujące technologię laserową, jak i takie, które pracują w technologii świata strukturalnego. Obecnie profesjonalne skanowanie 3D realizowane jest głównie przy użyciu skanerów bezdotykowych na światło strukturalne. Są to urządzenia wyjątkowo precyzyjne, zdolne do pracy w różnych warunkach, a mimo rozbudowanych funkcjonalności – łatwe w obsłudze. Badają geometrię obiektu na odległość. Zebrane dane tworzą model 3D.

Skanowanie 3D w kontroli jakości i inżynierii odwrotnej

Skanery 3D wykorzystywane są w muzealnictwie, np. w procesie digitalizacji zbiorów muzealnych; w medycynie i protetyce, np. w celu doskonałego dopasowanie protezy do ciała pacjenta; w budownictwie, np. w celu zbadania dotychczasowej infrastruktury i jak najlepszego wpasowania nowego budynku w otaczającą rzeczywistość. Profesjonalne skanery 3D mają wiele zastosowań, natomiast faktem jest, że najmocniej ich możliwości wykorzystują firmy produkcyjne.

Jeśli chodzi o procesy produkcyjne, skanery 3D pozwalają na szybką i bezdotykową kontrolę jakości. Błyskawicznie wyłapują błędy, co z kolei umożliwia niemal natychmiastową eliminację wadliwego produktu, ogranicza starty materiału i straty finansowe. Skanowanie 3D w kontroli jakości pozwala na automatyzację procesów produkcji i eliminuje błędy ludzkie. Kontrola prowadzona jest w sposób ciągły i nie dotyczy jedynie produktu końcowego.

Jeśli chodzi o inne obszary, w których wykorzystywane jest skanowanie 3D, warto wspomnieć o inżynierii odwrotnej. Dzięki skanerom 3D firmy produkcyjne mogą samodzielnie odtwarzać niezbędne narzędzia i części maszyn, co pozwala na uniknięcie przestojów w produkcji.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments