Strona głównaStyl życiaZaproszenia na chrzciny – jak zaprosić gości na chrzest dziecka?

Zaproszenia na chrzciny – jak zaprosić gości na chrzest dziecka?

Chociaż sakrament chrztu można przyjąć w każdym wieku, to zdecydowana większość katolików decyduje o chrzcie dzieci jeszcze wtedy, gdy te znajdują się w wieku niemowlęcym. Wynika to z wielu czynników. Dla gorliwych katolików ważne jest, by dziecko jak najszybciej zostało włączone do wspólnoty Kościoła i od początku mogło być wychowywane w wierze katolickiej. Inni chrzczą dzieci, bo tak robi większość, bo nie chcą, by w przyszłości ich pociecha odstawała od rówieśników czy miała problemy z przyjęciem kolejnych sakramentów, w tym sakramentu małżeństwa. Niezależnie od tego, co skłoniło rodziców do podjęcia decyzji o chrzcie dziecka, wszyscy chcą, by uroczystość przebiegła pomyślnie i miała piękną oprawę, a jednym z jej elementów są zaproszenia na chrzciny.

Jak wygląda uroczystość chrztu?

Uroczystość chrztu zazwyczaj odbywa się na jednej z niedzielnych mszy świętych. Niekiedy w parafii panują konkretne zasady dotyczące chrztów, np. dzieci chrzczone są tylko w drugą niedzielę miesiąca i tylko podczas południowego nabożeństwa. W czasie mszy w kościele muszą pojawić się rodzice dziecka oraz wybrani przez nich rodzice chrzestni z odpowiednimi akcesoriami, takimi jak biała szata czy świeca do chrztu. W zależności od tego, co zdecyduje ksiądz, chrzest może odbyć się na początku mszy, bądź w jej trakcie, np. w miejsce kazania.

Zaproszenia na chrzest

Po chrzcie zazwyczaj organizowane jest niewielkie przyjęcie. Nie może na nim zabraknąć rodziców chrzestnych i dziadków malucha, którzy wcześniej otrzymali zaproszenia na chrzciny (zobacz drukarnia zaproszeń Wrocław). Nierzadko zapraszane są również kolejne ciocie i wujkowie. Na chrzcinach może pojawić się kilkanaście osób, a może ich być kilkadziesiąt. Wszystko zależy od woli rodziców, od tego, jak dużą mają rodzinę i jakie utrzymują z nią stosunki.

Jak zaprosić gości na chrzciny?

Zaproszenia na chrzciny należy wręczyć osobiście. Jeśli dziecko jest starsze, potrafi chodzić i podać przedmiot wskazanej osobie, jak najbardziej może to zrobić. W przypadku niemowląt obowiązek ten przejmują na siebie rodzice, którzy nie tylko wręczają zaproszenie, ale ustnie informują o miejscu i czasie chrztu oraz lokalu, w którym odbędą się chrzciny. Jeśli wśród gości znajduje się osoba, która ma być matką lub ojcem chrzestnym, należy ją o to poprosić, a następnie ustalić, jaką będzie pełniła rolę, czy powinna zająć się zakupem akcesoriów na chrzest itd.

Efektowne zaproszenia na chrzciny

Dawniej zaproszenia na wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe kupowano w sklepie z artykułami papierniczymi lub księgarni. Dziś robi się to zdecydowanie rzadziej, bowiem bardzo modne stały się zaproszenia drukowane na podstawie indywidualnego projektu. Obecnie możliwe jest przygotowanie dowolnego zaproszenia na chrzciny, nawet takiego, które zawiera fotografię dziecka czy wierszyk napisany przez rodziców. Efektowne zaproszenie wcale nie musi być drogie. Druk zaproszeń stał się obecnie tak popularną usługą, że zmusił konkurujące ze sobą drukarnie do znacznego obniżenia cen.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments